Bývalý šéf MMF: Eurozóně dochází čas na vyřešení krize

Tereza Holanová Tereza Holanová
19. 12. 2011 16:20
Řešení Strauss-Kahn vidí ve větší spolupráci Německa a Francie a ve skutečné integraci
Foto: Reuters

Peking - Eurozóně zbývají na to, aby se svou dluhovou krizí něco udělala, pouze týdny. Na ekonomickém fóru v Pekingu to uvedl bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn.

Měnová unie si podle něj zatím nezvládla postavit skutečnou hradbu, která by spolehlivě zabránila dalšímu šíření krize. Evropský stabilizační mechanismus, který bude zemím eurozóny moct půjčit až 500 miliard eur, začne fungovat v řádu měsíců, Evropa ale potřebuje jednat v následujících týdnech, myslí si Strauss-Kahn.

Sám považuje za řešení hlubší integraci, jejíž součástí by měl být i společný rozpočet, který umožní přesouvat peníze do zemí s horšími výsledky.

Za hlavní důvod, proč se eurozóně zatím nedaří s dluhovou krizí něco udělat, ekonom označuje slabou spolupráci Německa a Francie. Jak Pekingu řekl, Merkelová a Sarkozy mají rozdílný přístup a navzájem si nerozumí. Podle Kahna je přitom úzká spolupráce obou politiků základem úspěšného řešení.

Politici s řešením otálejí

Podle listu Financial Times mluvil Strauss-Kahn stejně autoritativně jako v době, kdy měnovému fondu šéfoval. "Na rozdíl od svých tehdejších projevů ale tentokrát nešetřil diplomatickou jemností," komentuje deník.

Ostře se ekonom vyjadřoval i na summitu, který se v Bruselu odehrál počátkem tohoto měsíce. Tam uvedl, že důvěra, kterou investoři k politikům chovají, se den po dni postupně vytrácí.

Zástupci eurozóny podle něj zatím selhávají v provádění reforem, které by vedly k řešení současných problémů. "Nevznikla žádná fiskální unie, ani věřitel poslední instance, ani se nerozšířila pravomoc Evropské centrální banky," posteskl si Strauss-Kahn.

Strauss-Kahn v Číně veřejně vystoupil poprvé od svého obvinění z pokusu o znásilnění, k němuž došlo v květnu a kterého byl o tři měsíce později zproštěn. Kvůli této kauze ovšem někdejší výkonný ředitel MMF rezignoval ze své funkce.

 

 

Právě se děje

před 18 minutami

Při útoku z Pásma Gazy zahynuli na jihu Izraele dva thajští pracovníci

Vzdušný úder vedený z Pásma Gazy v úterý zabil dva thajské pracovníky v balírenském závodě na jihu Izraele. Informovala o tom izraelská policie. Dalších sedm lidí bylo při odpoledním raketovém útoku zraněno a převezeno do nemocnice, vyplývá z informací izraelské zdravotnické organizace Magen David Adom.

Útok na jih Izraele následoval několik hodin po izraelských náletech, při nichž byla zničena i šestipatrová budova, v níž byly knihovny a studijní centra Islámské univerzity v Gaze. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem tak zatím příliš nepolevuje a stagnuje i jednání o příměří.

Palestinci v Izraeli, Jeruzalémě a na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes navíc zahájili generální stávku na protest proti Izraeli a současným bojům mezi Izraelem a palestinským Hamásem.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřena

Národní knihovna se stala v noci na úterý terčem kybernetického útoku. Řekla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

U Tuniska se potopila loď s migranty, utonulo nejméně 57 lidí

U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Nejméně 57 lidí se utopilo, dalších 33 se povedlo zachránit, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc. Agentura AFP s odvoláním na tuniské ministerstvo obrany píše o stejném počtu zachráněných a více než 50 pohřešovaných. 

Třicítce lidí se podle mluvčího tuniského ministerstva obrany povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo. Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy