Světu hrozí druhá velká deprese, varuje šéfka MMF

Tereza Holanová Tereza Holanová
16. 12. 2011 18:16
Pokud eurozóna nezačne řešit své problémy, čeká nás vývoj jako ve 30. letech, varuje ekonomka.
Christine Lagardeová, šéfka MMF, Francie
Christine Lagardeová, šéfka MMF, Francie | Foto: Reuters

Washington - Obchodní války, izolace, protekcionismus, fronty a pády bank. Tato hesla se obvykle skloňují v souvislosti s Velkou hospodářskou krizí. Šéfka Mezinárodního měnového fondu však varuje, že do zcela stejné situace se světová ekonomika řítí právě teď, pokud se nesjednotí.

Že by se mezi jednotlivé trhy mohla navrátit nedůvěra typická pro třicátá léta, Christine Lagardová uvedla v souvislosti s aktuálním děním v eurozóně a slovními přestřelkami mezi francouzskými a britskými politiky.

Evropa musí začít, svět by měl pomoct

Ředitelka MMF zároveň zdůrazňuje, že hrozbu dalšího poklesu není radno podceňovat.

"Bude to vyžadovat spoustu námahy a náprava musí začít v samém jádru krize, což je naprosto jasně Evropa, konkrétně eurozóna," doplňuje ekonomka.

"Žádný trh ve světě, ať už se jedná o rozvojové, rychle rostoucí nebo plně rozvinuté země, nebude imunní vůči krizi, která nejen začíná, ale také stupňuje," uvedla Lagardová ve Washingtonu. Navíc se podle ní nejedná o problém, který zvládne vyřešit jedna skupina zemí, konkrétně Evropská měnová unie.

Britský tisk šéfku kritizuje

Na vyjádření Lagardové reagoval britský deník The Daily Telegraph, který ekonomku označil za zaujatou. "Je to kukačka z evropského hnízda, která stejně jako ostatní politici eurozóny pořádně nevidí, co je třeba udělat," komentuje zástupce šéfredaktora listu.

Lagardová si podle něj mylně myslí, že dluhová krize v Evropě a záchrana světové ekonomiky znamená totéž. Zároveň ale autor připouští, že přirovnání k vývoji na počátku třicátých let je trefné.

Proti varování šéfky MMF se ohradil také deník Guardian. Podle toho roky 1931 a 2011 jsou zcela nesrovnatelné, ať už proto, že je svět nyní bohatší, nebo proto, že existují trhy, které nadále expandují.

"Ceny rostou a nepadají, nezaměstnanost není zdaleka tak vysoká jako během Velké deprese a pro ty, kteří práci nemají, existuje rozsáhlá a štědrá sociální síť," myslí si britští novináři.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 3 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy