Londýn - Na ostrovech hledali práci za více peněz a lepší životní úroveň. Nyní se milion cizinců pracujících ve Velké Británii vrací domů.
Může za to stagnující britská ekonomika a rostoucí nezaměstnanost, která dosahuje téměř dvou milionů, píše deník Daily Telegraph.
Předpověď zveřejnil předseda britské vládní komise pro rovnoprávnost a lidská práva Trevor Phillips.
Nezaměstnanost vyvezeme do EU
"Novodobé přistěhovalectví nám v případě nezaměstnanosti dává do rukou mocnou zbraň. Po pravdě, ještě tento rok vyvezeme naši nezaměstnanost do zbytku Evropské unie," prohlásil. "Pokud by pracující cizinci neodešli, byly by v Británii spíše tři miliony než dva miliony nezaměstnaných."
Podle expertů ještě do konce tohoto roku zasáhne Velkou Británii největší vlna odchodu imigrantů. Od rozšíření Evropské unie v roce 2004 přišlo do Británie z východní Evropy přes 800 tisíc lidí za prací.
Některé odhady říkají, že se zpět vrátilo již půl milionu lidí. Británie pro ně ztratila ekonomickou přitažlivost i posledním poklesem kurzu libry.
Statisíce Poláků se vracejí domů
Nejpočetnější skupinu pracujících ve Velké Británii tvoří Poláci. I ti se však vracejí domů.
Polské úřady odhadují, že za poslední rok odešlo zpět nejméně 100 tisíc Poláků. Dalších 400 tisíc by mohlo Velkou Británii opustit v nadcházejících dvanácti měsících, tvrdí.
Velká Británie byla společně s Německem nejvyhledávanější destinací také pro české občany, ale jejich počet je v porovnání s Polskem zanedbatelný.
Navíc Čechům se už práce v zahraničí přestává dávno vyplácet, hlavně kvůli silné koruně.
Češi jsou také celkově málo ochotní stěhovat se za prací do ciziny. V původních patnácti zemích EU pracuje 43 tisíc Čechů, tedy zhruba 0,4 procenta české populace, což je výrazně méně, než kolik odešlo za prací na Západ Slováků nebo Poláků.