Londýn - Evropské banky se začínají připravovat na možnost, že by některý členský stát byl náhle vyloučen z eurozóny. Píše o tom čtvrteční vydání deníku Financial Times. Podle něj finanční ústavy utvořily skupinu, kde je zhruba 12 finančních ústavů a investorů, které zkoumají vliv takového kroku na dluhopisové trhy a trhy s finančními deriváty.
FT se odvolává na nejmenovaný zdroj, podle nějž je sice možné prohloubení dluhové krize, která by vedla až k návratu některého státu k národní měně, vzdálené, ale poslední měsíce banky přiměly, aby se i na takovou možnost začaly připravovat.
Za vytvořením skupiny údajně stojí asociace pro trh se swapy a deriváty ISDA. "Tento krok nijak nevyjadřuje pravděpodobnost, že by se taková událost mohla skutečně stát," uvedla mluvčí asociace. Podle ní má vytvoření skupiny bank a investorů prozkoumat nejrůznější scénáře odchodu některého členského státu z eurozóny a jeho dopadu na trh.
Myšlenka na opuštění klubu států, které platí eurem, není nijak nová. Poprvé se začala objevovat v době, kdy se prohloubily potíže silně zadluženého Řecka. Německá kancléřka Angela Merkelová dokonce navrhla, aby stát, který bude nezodpovědně hospodařit, mohl být z eurozóny vyloučen. Takovou myšlenku ovšem odmítnul šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet a celá řada evropských politiků.