Anheuser-Busch a spol. skupují americké mikropivovary

ČTK ČTK
5. 2. 2014 21:30
Společnost Anheuser-Busch InBev koupila newyorský mikropivovar Blue Point Brewing.
Foto: Aktuálně.cz

New York - Společnost Anheuser-Busch InBev koupila newyorský mikropivovar Blue Point Brewing. Plyne to ze středečního sdělení obou firem. Největší světový producent piva si tím rozšiřuje svou nabídku v prudce rostoucím segmentu lokálních a speciálních piv. Firmy finanční podmínky transakce nesdělily. Informované zdroje webu brewbound.com však tvrdí, že AB InBev dá za Blue Point zhruba 24 milionů dolarů (488 milionů Kč).

Blue Point, který sídlí na Long Islandu, loni prodal asi 60.000 barelů piva (zhruba 71.000 hektolitrů), z toho polovinu objemu tvořila vlajková značka Toasted Lager. Je to 34. největší mikropivovar v USA.

Produkce mikropivovarů v USA sice tvoří stále jen zlomek prodeje piva, z miniaturního podnikání se ale za posledních 20 let stal byznys, jehož tržby předloni dosáhly zhruba 12 miliard dolarů. V roce 2012 se objem produkce těchto podniků zvýšil o 15 procent, zatímco celkový americký trh podle sdružení Brewers Association stoupl jen o 0,9 procenta.

Expanze mikropivovarů si všimly některé velké pivovary a začaly v USA tyto podniky skupovat, aby si rozšířily portfolia značek. AB InBev koupil v roce 2011 chicagský pivovar Goose Island, zatímco belgický Duvel Moortgat loni získal výrobce piva Boulevard Brewing z Kansas City.

Blue Point vznikl v roce 1998. Mezi jeho značky patří vedle Toasted Lager například Hoptical Illusion, Blueberry Ale, RastafaRye Ale, Toxic Sludge a řada sezonních piv. Toasted Lager získal v roce 2006 cenu World Beer Cup.

Skupina AB InBev vznikla v roce 2008, kdy belgický pivovar InBev za 52 miliard dolarů převzal amerického konkurenta Anheuser-Busch. AB InBev v roce 2009 prodal Pivovary Staropramen a další aktivity ve východní Evropě firmě CVC Capital Partners, od které je předloni získala severoamerická pivovarská skupina Molson Coors Brewing Company.

AB InBev má v portfoliu asi 200 značek z celého světa, včetně značek Budweiser, Beck's nebo Stella Artois. Od americké Anheuser-Busch zdědil řadu dlouhodobých právních sporů s českobudějovickým Budvarem o značku Budweiser a její různé obměny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Brazilská policie chce stíhat Bolsonara kvůli výrokům o spojitosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS

Brazilská policie chce stíhat prezidenta Jaira Bolsonara kvůli některým jeho výrokům o covidu-19. Požádala už o povolení nejvyšší soud, informovala agentura EuropaPress. Vyšetřovatelé se zabývají mimo jiné prezidentovým tvrzením, že u lidí naočkovaných proti covidu-19 je větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine AIDS.

Sporné výroky Bolsonaro zveřejňoval na sociálních sítích na podzim loňského roku. Tvrdil, že výzkum britských úřadů ukázal, že lidé naočkovaní proti covidu-19 častěji trpí syndromem získaného selhání imunity (AIDS), který má u nich navíc rychlejší průběh. Prezidentská kancléř následně Bolsonarovy výroky korigovala. Vedoucí kanceláře Mauro Cid tvrdil, že prezident čerpal ze studie publikované časopisem The Lancet, která byla údajně později stažena.

Brazilská policie ale nenalezla žádnou vědeckou studii, která by obsahovala zmínku o souvislosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS. Podle policie se prezident tím, že mluvil o neexistujícím riziku, mohl dopustit šíření poplašné zprávy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy