reklama
 
 

Trump odpustil Evropě cla. Čína si však připlatí miliardy dolarů

AKTUALIZOVÁNO 23. 3. 2018
Evropská unie bude osvobozena od amerických cel na dovoz oceli. Tarify se nedotknou Argentiny, Austrálie, Brazílie ani Jižní Koreje. Z nových cel byly od začátku vyjmuty Kanada a Mexiko.

Washington/Brusel - Americký prezident Donald Trump podepsal memorandum, které může vést k uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě 60 miliard dolarů (1,2 bilionu korun).

Uvedl to náměstek ředitele Národní ekonomické rady Everett Eissenstat. Opatření je reakcí na údajné čínské krádeže amerického duševního vlastnictví.

Bílý dům uvedl, že úřad obchodního zmocněnce USA by měl během 15 dnů vytvořit seznam čínských produktů, na které by mohla být nová cla uvalena. Americké ministerstvo financí bude mít navíc za úkol navrhnout opatření, která by omezila čínské investice ve Spojených státech.

Akcie ve Spojených státech v reakci na Trumpův krok oslabily o téměř tři procenta. Šlo o největší jednodenní propad od 8. února. Propad mezi dvěma a půl a třemi procenty zaznamenaly všechny hlavní burzovní indexy. Podle agentury Reuters je důsledkem obav z globální obchodní války. 

Trump EU "odpustil" cla z oceli 

Obchodní válku se zatím podařilo odvrátit mezi USA a Evropskou unií. Trump udělil dočasnou výjimku z cel na dovoz oceli a hliníku všem členským státům EU a šesti dalším zemím.

Informoval o tom ve čtvrtek pozdě večer Bílý dům, podle něhož výjimka platí do 1. května. Do té doby chtějí USA se všemi partnery vyjednat dlouhodobé dohody. Vedle evropských zemí dostaly výjimku Argentina, Austrálie, Brazílie, Kanada, Mexiko a Jižní Korea. Cla pro ostatní státy mají vstoupit v platnost dnes.

Trump přišel s výjimkou na poslední chvíli po naléhání řady amerických politiků a firem, kteří se obávali, že případná odvetná opatření povedou k obchodní válce a poškodí americkou ekonomiku.

Na Trumpův krok marně do noci čekali evropští lídři na bruselském summitu, jehož první den skončil dříve, než Bílý dům prezidentovo rozhodnutí oznámil. Evropští státníci na základě dřívějšího čtvrtečního prohlášení amerického obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera udělení výjimky spíše očekávali, avšak hodlali počkat na Trumpovo vyjádření. Na případném společném postupu se podle českého premiéra Andreje Babiše hodlají domluvit dnes.

Americký prezident Donald Trump záměr uvalit cla na dovoz oceli a hliníku oznámil na začátku března. Na dovoz oceli je stanovil ve výši 25 procent, na dovoz hliníku deseti procent.

Trump tehdy prohlásil, že USA byly roky, ba desetiletí vystaveny nespravedlivým obchodním praktikám. "Je to útok na náš stát, ocel je ocel, když není ocel, není země," řekl v březnu prezident.

Británie i Francie přivítaly výjimku pro EU z amerických cel

Theresa Mayová vítá, že Spojené státy udělily členských zemím Evropské unie dočasnou výjimku z cel na dovoz oceli a hliníku. Britská premiérka to řekla při příchodu na dnešní jednání prezidentů a šéfů vlád osmadvaceti členských zemí EU v Bruselu. Za dobré zprávy to v Paříži označil i mluvčí francouzské vlády. Dnes dopoledne se bude v Bruselu jednat o dalším postupu EU v jednání s Washingtonem.

"Jsem potěšena, že oznámili dočasnou výjimku pro EU," uvedla Mayová. "Dnes budeme s mými kolegy z EU pracovat na tom, abychom zajistili výjimku trvalou," dodala. Unijní summit se podle ní bude zabývat dalšími možnostmi postupu v jednáních s USA.

 

VIDEO: Rok s Trumpem: Silné projevy, neurvalé chování a zapomnětlivost

Uplynul rok od uvedení Donalda Trumpa do úřadu prezidenta Spojených států. Podívejte se na sestřih, co také řekl, udělal nebo zapomněl udělat. | Video: Reuters, Asociated Press, whitehouse.gov |  02:49

autoři: Zahraničí, ČTK | 22. 3. 2018

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama