Američané sazby nemění, ekonomika se prý zlepšuje

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
12. 8. 2009 21:40
Deficit rozpočtu USA vystoupil na rekordních 180,7 mld. dolarů
Administrativa prezidenta Baracka Obamy předpokládá, že na konci září bude rozpočet v deficitu 1,84 bilionu dolarů.
Administrativa prezidenta Baracka Obamy předpokládá, že na konci září bude rozpočet v deficitu 1,84 bilionu dolarů. | Foto: Reuters

Washington - Americká centrální banka (Fed) ve středu rozhodla nechat základní úrokovou sazbu beze změn v pásmu 0 až 0,25 procenta.

Stav největší ekonomiky světa se podle Fedu začíná zlepšovat, základní úroky ale bude nutné ponechat nízko delší dobu.

Fed ve zprávě po dvoudenním zasedání svého měnového výboru zároveň naznačil, že program odkupů státních dluhopisů se zřejmě chýlí ke konci.

Fed uvedl, že postupně utlumí nákupy cenných papírů ministerstva financí a program do konce října zastaví. V rámci tohoto programu se Fed snažil ovlivnit úrokové sazby u hypotečních a spotřebitelských úvěrů a dosáhnout toho, aby klesaly i na vzdálenější straně výnosové křivky.

Ve stejný den přišla i zpráva o rekordním schodku státního rozpočtu.

Horší než se čekalo

Spojené státy v červenci hospodařily s rozpočtovým deficitem 180,68 miliardy dolarů (asi 3,29 bilionu Kč), což je za tento měsíc maximum.

Od začátku fiskálního roku, který v USA začíná v říjnu a končí v září, deficit činí 1,27 bilionu dolarů (asi 23,09 bilionu Kč).

Výsledek je mírně horší, než čekali analytici. V anketě agentury Reuters v průměru počítali s deficitem 177,5 miliardy dolarů.

Administrativa prezidenta Baracka Obamy předpokládá, že na konci září, kdy fiskální rok skončí, bude rozpočet v deficitu 1,84 bilionu dolarů. Pokud se prognóza splní, bude letošní deficit více než čtyřikrát vyšší než loni, kdy už byl na rekordu.

Na růstu deficitu se podepsaly především masivní výdaje vlády na podporu finančního systému a na boj s hospodářskou krizí. K hlavním faktorům patří i vyšší výdaje na válku v Iráku a v Afghánistánu a naopak pokles daňových příjmů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy