Ekonom Krugman: Zásahy vlád zabránily druhé velké krizi

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 8. 2009 9:20
Nositel Nobelovy ceny prohlásil, že Asie se zotaví z recese rychleji než Evropa a USA
Paul Krugman na konferenci v Kuala Lumpuru.
Paul Krugman na konferenci v Kuala Lumpuru. | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - Aktivní přístup vlád řady zemí, které stimulačními opatřeními pomohly ekonomice, se svět vyhnul druhé Velké hospodářské krizi.

O jeho projevu informovala agentura AP. 

Na konferenci o světových kapitálových trzích to v Kuala Lumpuru řekl nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman. Podle něj ale bude trvat ještě dva roky nebo i déle, než se globální ekonomika znovu postaví na nohy.

"Kdy a jak se z toho dostaneme? Bůh ví," vyhnul se expert jednoznačným předpovědím.

Krugman řekl, že nejhorší etapa hospodářské krize už je za námi a jsou vidět známky stabilizace růstu ekonomiky i exportu.

"Asie se asi vzpamatuje dříve než Evropa a USA. Díky exportu průmyslových výrobků," soudí známý ekonom.

 

Upozorňuje ale, že oživení zřejmě nebude zcela stoprocentní, protože výdaje vlád, díky nimž se stav ekonomiky zlepšuje, nejsou dlouhodobě udržitelné. Problémem podle Krugmana zůstává nezaměstnanost, jejíž míra se v řadě zemí dál zvyšuje.

"Dokázali jsme se vyhnout druhé Velké hospodářské krizi, úplné zotavení ale bude trvat minimálně dva roky, pravděpodobně však ještě déle," řekl ekonom.

Krugman dostal loni Nobelovu cenu za ekonomii. Je profesorem na prestižní Princeton University a je také sloupkařem deníku New York Times.

V malajsijské metropoli také prohlásil, že krize, podobná té nynější, se může opakovat znovu v nepříliš vzdálené budoucnosti. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy