Ekonom Krugman: Zásahy vlád zabránily druhé velké krizi

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 8. 2009 9:20
Nositel Nobelovy ceny prohlásil, že Asie se zotaví z recese rychleji než Evropa a USA
Paul Krugman na konferenci v Kuala Lumpuru.
Paul Krugman na konferenci v Kuala Lumpuru. | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - Aktivní přístup vlád řady zemí, které stimulačními opatřeními pomohly ekonomice, se svět vyhnul druhé Velké hospodářské krizi.

O jeho projevu informovala agentura AP. 

Na konferenci o světových kapitálových trzích to v Kuala Lumpuru řekl nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman. Podle něj ale bude trvat ještě dva roky nebo i déle, než se globální ekonomika znovu postaví na nohy.

"Kdy a jak se z toho dostaneme? Bůh ví," vyhnul se expert jednoznačným předpovědím.

Krugman řekl, že nejhorší etapa hospodářské krize už je za námi a jsou vidět známky stabilizace růstu ekonomiky i exportu.

"Asie se asi vzpamatuje dříve než Evropa a USA. Díky exportu průmyslových výrobků," soudí známý ekonom.

 

Upozorňuje ale, že oživení zřejmě nebude zcela stoprocentní, protože výdaje vlád, díky nimž se stav ekonomiky zlepšuje, nejsou dlouhodobě udržitelné. Problémem podle Krugmana zůstává nezaměstnanost, jejíž míra se v řadě zemí dál zvyšuje.

"Dokázali jsme se vyhnout druhé Velké hospodářské krizi, úplné zotavení ale bude trvat minimálně dva roky, pravděpodobně však ještě déle," řekl ekonom.

Krugman dostal loni Nobelovu cenu za ekonomii. Je profesorem na prestižní Princeton University a je také sloupkařem deníku New York Times.

V malajsijské metropoli také prohlásil, že krize, podobná té nynější, se může opakovat znovu v nepříliš vzdálené budoucnosti. 

 

Právě se děje

před 24 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy