Stávka v Air France a francouzské železnici ochromila četné spoje. Ruší se i lety do Prahy

ČTK ČTK
18. 4. 2018 17:31
Vlnu nesouhlasu vzbudily i plány vlády více zdanit důchodce, snížit stavy v některých nemocnicích a reorganizovat soudnictví.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Philippe Noret / Wikimedia Commons

Paříž - Zaměstnanci francouzských aerolinek Air France dnes druhým dnem stávkují za vyšší mzdy, zrušeno bylo 30 procent letů. Požadují šestiprocentní nárůst mezd s argumentem, že se jim nezvyšovaly od roku 2011. V zemi stávkují i železničáři a studenti.

Stávka se dotýká i spojení s Českou republikou. Zrušen je let Air France v 19:45 z Paříže do Prahy a ve 20:35 z Prahy do Paříže.

Od února stávkoval pozemní a palubní personál Air France již celkem devět dní a podle francouzských serverů by k nim měly další přibýt. Po třídenním jednání odborové svazy totiž odmítly nabídku vedení na okamžitý nárůst mezd o dvě procenta a posléze o dalších pět procent v průběhu tří let.

Francie přitom v těchto dnech čelí i pokračující stávce železničářů. Podle státních drah SNCF dnes jezdil pouze každý třetí rychlovlak. Zaměstnanci protestují proti reformě, která je má připravit o dosavadní finanční výhody i o jistotu zaměstnání. Zákon v úterý schválila dolní komora parlamentu, nyní jej čeká projednávání v Senátu.

V protestech po celé Francii pokračují také studenti. Dnes obsadili i Pařížský institut politických studií (Sciences Po), kde studoval i prezident Emmanuel Macron. Protestují proti reformě přijímacího řízení, která podle jejich názoru znesnadní absolventům středních škol přístup na veřejné vysoké školy.

Vlnu nesouhlasu vzbudily i plány vlády více zdanit důchodce, snížit stavy v některých nemocnicích a reorganizovat soudnictví. Macron řekl, že se protesty nenechá odradit a reformu francouzské ekonomiky uskuteční. "My tu reformu potřebujeme," řekl.

V dubnu naplno vypukla bitva o státní železniční podnik. Stávka železničářů komplikuje cestování po Francii

Stávka železničářů komplikuje cestování po Francii. Naplno vypukla bitva o státní železniční podnik | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově, platby přijme i v bitcoinech

Internetová sociální síť Twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce spropitného s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) bude nově dostupná celosvětově a platby bude přijímat i v bitcoinech. Twitter to oznámil ve čtvrtek. Firma tak chce držet krok s provozovateli jako Patreon, kteří funkci také nabízejí.

Twitter novou funkci od května testoval. Peníze jejím prostřednictvím mohli posílat všichni uživatelé, přijímat je ale byla schopna pouze skupina vybraných uživatelů, která zahrnovala například novináře, experty a zástupce neziskových organizací. Tato skupina by se však měla časem rozšiřovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy