reklama
 
 

Polovina letů v Evropě měla zpoždění kvůli počítačové poruše. Systém byl obnoven po pěti hodinách

Aktualizováno 3. 4. 2018 22:02
Na úterý bylo naplánováno v evropském prostoru na 29 500 letů. Problém se týkal i pražského Letiště Václava Havla.

Brusel - Letecké spoje po celé Evropě nabraly v úterý zpoždění kvůli selhání počítačového systému, který se stará o časy odletů a příletů. Informoval o tom list The Financial Times s odkazem na Evropský úřad pro bezpečnost v letecké dopravě (Eurocontrol). Podle odhadů se potíže mohly dotknout až poloviny všech letů, přesná čísla budou známa ve středu.

Podle evropské organizace pro leteckou bezpečnost Eurocontrol byla příčina potíží v počítačích brzy zjištěna a systém byl postupně obnovován po zhruba pětihodinovém výpadku. Problém se podle mluvčího pražského letiště týkal i Prahy.

Na úterý bylo naplánováno v evropském prostoru na 29 500 letů. Plány letů podané před 12:26 SELČ ale ze systému zmizely a aerolinky je musely nahlásit znovu. Po pětihodinovém výpadku Eurocontrol na twitteru oznámil, že od 17:20 SELČ byl přístupový systém obnoven v pomalém pohotovostním režimu a plně obnoven ve 20:00 SELČ.

V systému, který pomáhá řídit leteckou dopravu porovnáváním poptávky a kapacity různých sektorů řízení letového provozu, tak vznikl dočasný přetlak vedoucí ke zpožďování. Ve večerních hodinách se vše postupně vracelo do normálního stavu.

Problém se dotkl i pražského letiště. Opožděno bylo několik příletů a odletů, přesný počet dotčených spojů bude podle informací Letiště Václava Havla znám až ve středu.

Kolem 20:30 v důsledku výpadku systému Eurocontrol čekalo v Praze ještě šest spojů na odlet. "Jedná se například o linku do Londýna, Varšavy či Paříže. Doba zpoždění se v tuto chvíli pohybuje kolem 60 minut," oznámil ČTK mluvčí letiště Roman Pacvoň. Přestože byl provoz systému Eurocontrol plně obnoven, Pacvoň doporučil cestujícím, aby nadále sledovali aktuální informace o příletech a odletech na webu letiště.

Eurocontrol neupřesnil příčiny kolapsu systému, které jsou ale podle agentury AFP nevídané. Vyloučit se tak ani nedá případný hackerský útok.

Situaci v evropském leteckém provozu přitom již tak částečně zkomplikovala stávka zaměstnanců francouzské letecké společnosti Air France, jejíž odbavovací kapacity se snížily zhruba o čtvrtinu.

autoři: Zahraničí, ČTK | 3. 4. 2018 17:00

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama