Vysoký státní úředník adoruje Rusko a vyhrožuje novináři. MMR mu hrozí kárným řízením

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
11. 6. 2021 7:46
Zaměstnanec ministerstva pro místní rozvoj (MMR) si stěžuje, že dostal zákaz přispívat do diskusí na oborovém zpravodajském webu Zdopravy.cz. Blokaci dostal za příspěvek, v němž například tvrdí, že sestřelení letu MH17 nad Ukrajinou byl komplot proti Rusku. Redaktorovi Zdopravy.cz následně vyhrožoval žalobou. Resort jeho chování prošetřuje, může dojít na kárné řízení. Pracovník pochybení odmítá.
Foto: Ludvík Hradilek

Redakce on-line deníku Aktuálně.cz totožnost státního úředníka zná, v článku ho ale uvádíme pouze tak, jak vystupoval v diskusi pod články - tedy Petr J. Muž působí na ministerstvu pro místní rozvoj jako vrchní ministerský rada.

Komentář Petra J. kvůli kterému mu byl zakázán přístup do diskuze na Zdopravy.cz
Komentář Petra J. kvůli kterému mu byl zakázán přístup do diskuze na Zdopravy.cz | Foto: Zdopravy.cz

Petr J. se zapojoval do čtenářských diskusí na webu Zdopravy.cz, který se zaměřuje na zpravodajství o silniční, železniční či letecké dopravě. Jeho příspěvky byly často na hraně slušného vyjadřování. Redaktoři ho jako diskutéra zablokovali až po komentáři, který přidal pod článek z 24. května. Text pojednával o tom, že se první letecké společnosti začínají vyhýbat Bělorusku. Aerolinky tehdy reagovaly na vynucené přistání letadla Ryanair v Bělorusku, kde tamní bezpečnostní složky zadržely opozičního novináře Ramana Prataseviče, jenž na palubě spoje cestoval.

Petr J. pod článkem reagoval na jiného čtenáře, který ve svém komentáři připomněl sestřelení letu MH17 nad Ukrajinou v roce 2014. Petr J. přidal tento příspěvek: "Před sedmi lety šlo o komplot proti RF (Ruské federaci - pozn. red.), sestřel je v režii kyjevského režimu na Ukrajině. Souhlasím, že se kapitán Ryanairu zachoval tak, jak měl. Lukašenko (běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko - pozn. red.) se mstí za pokus o atentát na něj, který včas odhalila běloruská FSB (tajná služba - pozn. red). Kdybyste byl v jeho kůži, musel byste se hodně držet, abyste neučinil něco obdobného, Tome. Ten bloger je součást komplotu bez ohledu na to, zda si to uvědomuje či nikoli."

Za sestřelením civilního letu nad východní Ukrajinou stálo podle týmu mezinárodních vyšetřovatelů Rusko. Stroj podle nich zasáhla raketa Buk vystřelená z prostoru kontrolovaného proruskými separisty, odpalovací zařízení podle vyšetřovatelů patřilo ruské protivzdušné obraně. Lukašenko, u kterého se autor příspěvku nediví, že se chtěl mstít, pak vládne zemi, jejíž režim je stejně jako ten ruský v čele s Vladimirem Putinem považován za autoritativní.

Poté co byl Petr J. zablokován, kontaktoval redaktora Zdopravy.cz z pracovního ministerského e-mailu a stěžoval si na to, že do diskusí již nemůže přispívat, jak pro Aktuálně.cz popsal novinář Jan Sůra a jak vyplývá z jejich e-mailové korespondence, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Petr J. následně redaktorovi telefonicky potvrdil, že je skutečně vysokým státním úředníkem na MMR, posléze to potvrdil i mluvčí resortu Vilém Franěk. 

"Tyto lidi blokujeme z principu. To jsou vždycky takové 'úderky'," řekl pro Aktuálně.cz Sůra. "Nejvíc mě na tom překvapilo asi to, že napsal ze svého pracovního e-mailu. Nejdřív jsem si říkal, že mu někdo do toho e-mailu prostě vlezl. Měl tam ale připojené i telefonní číslo, a tak mi to potom, co své řeči začal stupňovat, nedalo, zavolal jsem mu a zjistil jsem, že je to skutečně on," doplnil.

Hrozba soudem

Petr J. v jednom z e-mailů Sůrovi vyhrožuje kvůli zákazu účastnit se diskusí soudem. "Až budete tak zkušený a tak vzdělaný jako já, pochopíte svůj tragický omyl. Hrajete si na arbitra a netušíte, kdo vás obelhává, já znám pravdu a tu také hájím. Již brzy poznáte, kdo si zasluhuje důvěru a kdo pouze opovržení. Porušujete ústavu a hrozí vám žaloba a soud, v tom lepším případě český a civilní, v tom horším ten, který již odsoudil Clintonovou a Podestu (bývalá kandidátka na prezidentku Hillary Clintonová a někdejší šéf volebního týmu Clintonové John Podesta - pozn. red.) k smrti jako první z předlouhé řady," stojí v e-mailu adresovaném Sůrovi. 

"Po období, kdy jsem mohl odborně přispívat svými názory do diskusí, skončilo. Přitom vnímám mezi diskutéry řadu těch, jejichž vědomosti ani kultura z nich nečiní úctyhodné diskutéry. Pevně věřím, že z mých soukromých e-mailů bude mé diskusní blokování zrušeno dříve, než dojde na deux ex machina (správně deus ex machina, tedy náhlé a nečekané vyřešení situace - pozn. red.)," píše se v dalším z e-mailů.

Státní zaměstnanec se pod přezdívkou PetrJ zapojoval i do dalších debat pod texty Zdopravy.cz, například zde, kde zmiňuje, že tu po prokremelských marxistech máme "vrchnost s Covidem". 

Na jiném místě pak Petr J. v debatě o leteckých emisích odvážně tvrdí, že "v Euroasii přibývá ropy produkované mikroorganismy ve stejné míře, jako je čerpána".

Sůrovi ale vadil zejména komentář, v němž se staví na stranu totalitních režimů Ruska a Běloruska. Jako provozovatel webu má totiž ze zákona povinnost kontrolovat a odstraňovat komentáře, které by mohly být na hraně nebo za hranou porušení zákona. 

"Můj názor, ne ministerstva"

Petr J. se brání tím, že příspěvky nepsal z pozice zaměstnance ministerstva, přestože řada z nich byla odeslána v časech, kdy je na státních úřadech běžná pracovní doba. "Tohle je třeba vnímat jednoduše. Kdybych to podepsal jako člověk, který hovoří za ministerstvo, tak jsem ve zcela jiné pozici, než když to podepíšu jako člověk, který mluví za sebe. A také to zdůrazňuji - je to zkrátka můj názor, moje stanovisko. Veškerá cenzura je nepřípustná, a to jak na úrovni veřejné, tak na úrovni soukromé," řekl pro Aktuálně.cz.

Ani to, že novináře pak jako první kontaktoval ze svého oficiálního pracovního e-mailu, nepovažuje za problém. "Jestliže budete všechno posuzovat z formální stránky věci, tak se pravdy zpravidla nedoberete," uvedl k tomu. 

Podle svých slov se také v momentech, kdy má v práci zrovna chvíli volno, stává "občanským přispěvatelem k tomu, aby diskuze nějakým způsobem vyjasnila skutečnost". Podle něj se totiž v éteru šíří věci, které nejsou pravdivé, nýbrž zmanipulované, z čehož viní i "mainstreamová média".

MMR chování prověřuje

Postihu od svého zaměstnavatele se neobává. Mluvčí MMR Vilém Frček ale pro Aktuálně.cz uvedl, že se zaměstnancem může být zahájeno kárné řízení. V současné době resort prověřuje, zda se jednalo o ojedinělý případ, či se jedná ze strany státního zaměstnance o opakovanou aktivitu. Doplnil, že v minulosti na ministerstvu nic podobného neřešili a že vyjádření Petra J. v žádném případě nelze chápat jako oficiální vyjádření či názor MMR.

"Státní zaměstnanci jsou povinni respektovat vnitřní předpisy upravující např. komunikaci s médii, v případě porušení těchto předpisů a získaných výsledků šetření bude možné vůči státnímu zaměstnanci následně podniknout právní úkony podle zákona o státní službě, a to zahájení kárného řízení v důsledku kárného provinění," sdělil také Frček.

Zahájení kárného řízení vnímá jako možnost také právník a šéf protikorupční organizace Transparency International Petr Leyer. Podle něj by se zřejmě jednalo o porušení služebního předpisu typu etický kodex nebo podobného. Za kárné provinění pak podle Leyera lze uložit různé typy sankcí (od důtky přes snížení platu až po propuštění). 

Podle advokáta Aleše Rozehnala pak tkví problém v tom, že tyto projevy nejsou v zásadě protiprávní, ale jenom hloupé. "Žádná právní norma hloupost nezakazuje. Něco jiného by bylo, kdyby jeho projevy například schvalovaly trestný čin," zdůraznil.

I on ale vidí možnost ve využití Etického kodexu úředníků a zaměstnanců MMR. "Podle tohoto kodexu se úředník a zaměstnanec ministerstva musí v soukromém životě vyhýbat takovým činnostem, chování a jednání, které by mohly snížit důvěru ve veřejnou správu v očích veřejnosti. Zaměstnanec musí jednat tak, aby jeho chování přispívalo k dobré pověsti úřadu veřejné správy. Porušení kodexu je pak možno považovat za porušení pracovní kázně se všemi důsledky, které z toho vyplývají," míní.

Video: Smazaný Trumpův účet? Je čas debatovat o zásadách pro sociální sítě, říká Zdechovský

Problematické příspěvky Donalda Trumpa měly být smazány nebo skryty. Do demokracie nepatří výzvy k útokům na instituce, míní europoslanec KDU-ČSL. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy