Ministerstvo pro místní rozvoj vypsalo výzvu bez avíza. Hejtmani resort kritizují

ČTK ČTK
3. 6. 2021 9:12
Ministerstvo pro místní rozvoj čelí kritice za to, že neavizovalo vypsání výzvy na podporu sociálních služeb. Uvedl to ve čtvrtek server iRozhlas.cz. Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (ČSSD) je vypsání výzvy bez avíza "nedodržení základních pravidel". Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) se chce na dalším postupu dohodnout s jinými hejtmany, řešit to bude Asociace krajů.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. | Foto: Radek Bartoníček

Resort si vysloužil kritiku již na začátku května, kdy vyhlásil výzvu z unijního programu REACT-EU na podporu nemocnic, o úspěchu či neúspěchu ale rozhodovala rychlost kliknutí.

Výzvu, která má podpořit sociální služby, vypsalo ministerstvo v pondělí. "Nikomu z nás neřekli, že to vyhlašují," sdělil serveru Netolický. "Přípravě věnujeme měsíce. Teď jsme v situaci, kdy se na nás pravděpodobně nedostane. Není to partnerské, kolegiální a vytváří to nejistotu. Bylo to pro nás překvapení. Jestli chtěli zabránit ‚klikačce‘, tak jí zabránili, ale kritérium času zůstává," uvedl pardubický hejtman. Podle něj hrozí riziko podobného postupu ze strany ministerstva i u výzvy na následnou péči, kterou resort odložil a o její finální podobě jedná s hejtmany.

Podle Grolicha také již u vypsané výzvy se kraje domlouvaly s MMR předem. "Je pro nás překvapení, že výzvu vyhlásili. Neproběhlo upřesnění parametrů, na kterém jsme se domlouvali, a výzva už je vyhlášená. Budeme to ještě řešit v rámci asociace krajů. Bude to téma," uvedl Grolich.

Mluvčí resortu Vilém Frček kritiku odmítá. "V případě této výzvy byly do poslední chvíle vyjednávány podmínky s ministerstvem práce a Evropskou komisí, takže již na zveřejnění avíza nebyl prostor, nicméně avízo není pro řídicí orgán nijak povinné, je to jen další informační nástroj pro podporu publicity výzev. A navíc zástupci krajů byli u přípravy této výzvy," sdělil serveru.

Šéf Svazku obcí Areálu zdravotních a sociálních služeb v Poličce na Pardubicku Libor Stráník ale uvedl, že jedním z kritérií je čas podání. "Pro normálního smrtelníka se to nedá zrealizovat, protože tam platí kapitola 3 obecných pravidel, že při rovnosti bodů rozhoduje pořadí. Není tam bodování, takže všechny žádosti jsou na stejné úrovni. Rozhoduje tedy čas podání, a to je v případě výzvy bez avíza," uvedl. Celá situace navíc podle něj zavání tím, že výzvu někdo vypsal "jen pro vyvolené", napsal server.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy