Škoda Auto investuje během příštích pěti let 138 miliard korun do elektromobility

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 8. 2022 19:58
Automobilka Škoda Auto investuje v příštích pěti letech dalších 5,6 miliardy eur, zhruba 138 miliard korun, do elektromobility a 700 milionů eur, přibližně 17,2 miliardy korun, do digitalizace. Loni firma uváděla, že chce během pěti let do elektromobilů investovat 1,4 miliardy eur, tedy čtvrtinovou částku. Do roku 2026 Škoda uvede na trh tři nové čistě elektrické modely a další budou následovat.
Šéf automobilky Škoda Klaus Zellmer.
Šéf automobilky Škoda Klaus Zellmer. | Foto: Škoda Auto

"Prostřednictvím studie Vision 7S nabízíme konkrétní pohled na zcela nový model Škoda, kterým rozšíříme produktové portfolio a naši zákaznickou základnu. Výrazně tak zrychlujeme naši elektrickou ofenzívu," uvedl předseda představenstva společnosti Klaus Zellmer.

Během pěti let uvede Škoda elektromobil v kategorii malých vozů, dále kompaktní elektrické SUV a také sedmimístný rodinný vůz. Konkrétní představu sedmimístného elektrického SUV nabízí studie Vision 7S. Vůz na bázi modulární platformy pro elektromobily koncernu Volkswagen má baterii s kapacitou 89 kilowatthodin, která umožňuje dojezd více než 600 kilometrů a dobíjení až 200 kilowatt. Další elektromobily budou následovat do roku 2030.

I v následujících letech ale bude automobilka pokračovat v modernizaci svých modelů se spalovacími motory. Ve druhé polovině příštího roku představí novou generaci modelů Superb a Kodiaq. V roce 2024 bude následovat modernizovaná Octavia.

Pro éru elektromobility a digitalizace vytvořila Škoda nový designový styl, který bude postupně zavádět od příštího roku. Vyznačuje se jasnými minimalistickými liniemi, které mají zdůraznit jednoduchost a kvalitu nových modelů.

Od roku 2030 mají být vozidla v českých a indických závodech Škody vyráběná s nulovými emisemi. V čele stojí závod ve Vrchlabí, který vyrábí uhlíkově neutrálně již od roku 2020.

Škoda Auto letos za první pololetí dodala zákazníkům v celém světě 360 600 aut, což je meziroční pokles o 30 procent. Provozní zisk klesl na 676 milionů eur, zhruba 16,6 miliardy korun, z loňských srovnatelných 974 milionů eur, tedy přibližně 23,9 miliardy korun.

Pokles způsobily hlavně vyšší náklady na výrobu a nepříznivý vývoj směnných kurzů. Na výsledky má vliv také rusko-ukrajinský konflikt. Tržby za leden až červen zůstaly v meziročním srovnání téměř beze změny a činily 10,2 miliardy eur, v přepočtu 250,4 miliardy korun.

VIDEO: ŠKODA AUTO Explore More

Živě: ŠKODA AUTO Explore More | Video: Škoda Auto
 

Právě se děje

Další zprávy