Sirotci po hornících loni dostali 2,4 milionu korun

Ekonomika Ekonomika
31. 8. 2011 16:44
Nadace OKD a Občanské sdružení svatá Barbora loni poskytly hornickým sirotkům 2,4 milinu korun na studium a volný čas.
Foto: Občanské sdružení svatá Barbora

Ostrava - Za minulý rok poskytla Nadace OKD a Občanské sdružení svatá Barbora hornickým sirotkům celkem 2,4 milionů korun. Jednalo se o výdaje na přímou podporu vzdělávání, volného času nebo zdravotní péči.

Loni přispělo sdružení dětem například 224 tisíc korun na školné, 256 tisíc na ubytování středoškoláků a vysokoškoláků na kolejích či internátech, 82 tisíc na autoškoly či 224 tisíc na jazykové kurzy v Anglii.

Barborka také dětem od šesté třídy přispívá na nákup počítače a částečně hradí poplatky za internet. Další peníze sdružení používá na organizaci společných letních pobytů a akcí pro děti. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou sdružení zveřejnilo na svých internetových stránkách.

Stále populárnější jsou také společné akce celých rodin. Loni si takto maminky s dětmi užily například lyžařský víkend v Beskydech, návštěvu doubravského Dinoparku nebo ozdravný pobyt v maďarských termálních lázních.

Činnost sdružení hradí členské firmy v čele se společností OKD, která je zakladatelem organizace. Hlavním dárcem Barborky je Nadace OKD, do společné kasy přispívají také další dárci a sami horníci.

Hornických sirotků ubývá

"Společnost OKD se stejně jako dříve i v roce 2010 postarala o to, aby byla činnost sdružení a pomoc dětem finančně zajištěná. Ještě více prostředků a úsilí jsme zároveň investovali do bezpečnosti práce, aby dětí, o které se Barborka stará, postupně ubývalo," řekl generální ředitel OKD Klaus-Dieter Beck.

Tento cíl se postupně daří - vzhledem ke zvýšenému důrazu na bezpečnost práce je hornických sirotků stále méně. Počet dětí, o které se občanské sdružení stará, se v posledních třech letech snížil ze 102 sirotků na 87.

Občanské sdružení svatá Barbora se stará o děti z České republiky, Polska a Slovenska, kterým zemřel jeden z rodičů na následky pracovního úrazu v hornictví. "Situace rodin, které přišly o živitele, není jednoduchá. Díky pomoci našeho sdružení mohou děti bez omezení pokračovat ve studiu, rozvoji talentu i ve svých koníčcích a zálibách," vysvětlil předseda sdružení a mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Tento materiál vznikl v rámci společného projektu Aktuálně.cz a CSR fórum - webového magazínu Byznys a společnost.

Sekce chce informovat o světě firem, neziskových organizací, trendech v CSR a společenské odpovědnosti vůbec.

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy