České firemní nadace zastřeší společná platforma

Klára Šplíchalová, CSR Fórum
14. 3. 2011 13:58
Cílem asociace firmeních dárců bude mimo jiné vzájemná výměna zkušeností
České firemní nadace podporují mimo jiné i výstavbu dětských hřišť.
České firemní nadace podporují mimo jiné i výstavbu dětských hřišť. | Foto: Jiří Herman/www.hermina.cz

Praha - Smyslem nadací a nadačních fondů je dávat peníze tam, kde jsou zapotřebí a kde mohou nejvíce a nejlépe pomáhat. Firemní nadace a nadační fondy jsou v České republice nevelkou a především poměrně specifickou skupinou strategických dárců.

Cílem nadační práce není přímá práce s klienty nebo poskytování služeb, ať už například v sociální nebo zdravotní oblasti, nebo v kterékoliv jiné veřejné prospěšné činnosti. Podstatou fungování nadací je jejich finanční povaha, tedy shromažďování majetku za účelem podpory dalších subjektů.

Nadace a nadační fondy tedy podporují organizace, které se věnují přímému působení v terénu, ať už se jedná o občanská sdružení, obecně prospěšné společnosti nebo církevní právnické osoby.

Firemní nadace a nadační fondy však mají ještě poněkud jinou pozici. Vzhledem k jejich propojení na zřizovatele je do značné míry určena i jejich činnost a systém fungování.

Často také v názvu nesou jméno svého zřizovatele a jejich propojení na něj je tak zcela jednoznačné. Velmi často díky přímé podpoře firmy nemusejí řešit všednodenní otázky jako například nájem kanceláří a běžné administrativy - toto často automaticky hradí zakladatelská firma.

Na druhou stranu jsou firemní nadace a nadační fondy často podrobeny velmi důkladnému drobnohledu ze strany veřejnosti. Musejí být skutečně důvěryhodné a přesvědčit svojí činností a jejími výsledky, že jsou skutečně důležitým článkem v rozvoji veřejně prospěšných aktivit u nás.

Firemní nadace a nadační fondy u nás

Založení firemní nadace nebo nadačního fondu představuje jednoznačné přihlášení se k určitým transparentním pravidlům dárcovství a podpory potřeb společnosti. A jak vlastně vypadá firemní nadační sektor v České republice?

Firemní nadace a nadační fondy tvoří podle nedávné rešerše zhruba desetinu českých nadací a nadačních fondů. Působí v nejrůznějších oblastech, ať už se jedná o podporu znevýhodněných dětí včetně volnočasových aktivit, rozvoj vzdělávání, investice do komunity v nejširším slova smyslu, podpory životního prostředí, ale i podpory lidských práv a dalších tématech.

Žebříček TOP 10 nadací a nadačních fondů podle objemu rozdělených prostředků (ročník 2010).
Žebříček TOP 10 nadací a nadačních fondů podle objemu rozdělených prostředků (ročník 2010). | Foto: CSR Fórum

Vzhledem k větší koncentraci významných firem ve velkých městech v nich mají sice sídlo, často však působí nejenom regionálně, ale také celorepublikově. Pravidelně se také umisťují na významných příčkách Žebříčku nadací a nadačních fondů, který vyhlašuje Fórum dárců a který sleduje nadační příspěvky do veřejně prospěšných aktivit.

Manažerka Nadace O2 Ivana Šatrová
Manažerka Nadace O2 Ivana Šatrová | Foto: CSR Fórum

Nejenom tím se prokazuje, že firemní nadační subjekty hrají významnou roli na poli strategického dárcovství. Kromě Nadace ČEZ, Nadace OKD, Nadačního fondu J&T, Nadace O2 a Nadace Vodafone jsou velmi aktivní například také Nadace České spořitelny, Nadační fond GSK a Nadační fond Tomáš společnosti SKANSKA, Nadační fond Dalkia, Nadační fond Veolia a další významné subjekty.

Standardy a kvalita

Potřeba zvýšit prestiž a kultivovat firemní dárcovské prostředí vedla k myšlence založit platformu, která si klade za cíl rozvoj strategického firemního dárcovství. Fórum dárců připravuje pro toto společné sdružení vhodné podmínky. A co k tomu říkají samotné firemní nadace a nadační fondy?

"Asociaci firemních nadací vnímám jako užitečnou platformu, kde si můžeme vzájemně předávat zkušenosti, vyměňovat názory napříč širokým spektrem zástupců nadací a získávat aktuální informace o dění v neziskovém sektoru," říká Ivana Šatrová, manažerka Nadace O2. "Jsem ráda, že se asociace chystá reflektovat také specifické potřeby firemních nadací."

Ředitel Nadace ČEZ Ondřej Šuch
Ředitel Nadace ČEZ Ondřej Šuch | Foto: CSR Fórum

"Fungování firemních nadací jako součást společenské odpovědnosti prochází bouřlivým vývojem a dávno už nezahrnuje jen samotné rozesílání darů," říká Ondřej Šuch, ředitel Nadace ČEZ.

"Firemní i klasické nadace spolu spolupracují už dávno, ale platformu pro výměnu zkušeností či standardů určitě vítáme. Od nově vznikající asociace čekáme mimo jiné možnost efektivního vzájemného srovnání a také společnou propagaci směrem k odborné i široké veřejnosti.

Tento materiál vznikl v rámci společného projektu Aktuálně.cz a CSR fórum - webového magazínu Byznys a společnost.

Sekce chce informovat o světě firem, neziskových organizací, trendech v CSR a společenské odpovědnosti vůbec.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

Lipovská podala kvůli pohledávce ČT u společnosti Médea trestní oznámení na Dvořáka a Soukupa

Členka Rady České televize Hana Lipovská podala trestní oznámení na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, spolumajitele společnosti Médea Jaromíra Soukupa a dva členy dozorčí komise rady, předsedu Michala Petrmana a místopředsedkyni Zuzanu Prokopcovou. Důvodem je řešení pohledávky ČT v řádu desítek milionů korun vůči společnosti Médea, která spadla do insolvenčního řízení. Lipovská to uvedla na tiskové konferenci. Podle ČT je trestní oznámení nesrozumitelné.

Podle Lipovské se pohledávka po vyhlášení insolvence Médey řešila nestandardně, proto podala oznámení kvůli podezření ze zvýhodnění věřitele, porušení povinnosti a pletichy v insolvenčním řízení, podvodu a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Dozorčí komise podle radní neupozornila na zjevný nesoulad mezi vyhlášením insolvenčního řízení na Médeu a nastavením splátkového kalendáře Českou televizí. Více Lipovská nechtěla podání, které má 150 stran, komentovat. Insolvenční řízení již bylo zastaveno.

"Trestní oznámení ohlášené paní radní Lipovskou je pro nás nesrozumitelné, není vůbec jasné, z čeho Českou televizi vlastně obviňuje. Proto se i těžko komentuje," řekla mluvčí ČT Karolína Blinková.

Lipovská prohlásilla, že nechtěla problém řešit v radě, kde by se z něj mohlo stát politikum. "Navzdory celému trestnímu oznámení a navzdory práci insolvenčních právníků já nejsem jako ekonom odborník na trestní právo," uvedla. Dodala, že podezření musí posoudit orgány činné v trestním řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy