reklama
 
 

V karvinském dole zemřel při otřesech další horník

14. 7. 2011 11:20
Celkem už letos v dolech na Karvinsku zemřeli čtyři lidé

Karviná - V podzemí dolu na Karvinsku ve čtvrtek ráno zemřel další horník. Otřes v hloubce 1000 metrů nepřežil dvaačtyřicetiletý muž, další utrpěl zranění, řekl mluvčí důlní společnosti OKD Vladislav Sobol.

Stejný důl se otřásl i v úterý. I tehdy si přírodní jev vyžádal život jednoho horníka. Celkem už letos v dolech na Karvinsku zemřeli čtyři lidé.

"Důlní otřes se projevil zhruba 1020 metrů pod zemí přibližně ve čtvrt na sedm. Při otřesu byl jeden z pracovníků smrtelně zraněn, další byl převezen k odbornému vyšetření," uvedl Sobol.

Příčiny mimořádné události nyní šetří komise odborníků složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu v Ostravě, vedení Dolu Karviná, společnosti OKD a odborářů ve spolupráci s policií.

Otřesům, které ohrožují životy horníků pracujících i stovky metrů pod zemí, nelze podle odborníků zabránit. Jsou důsledkem těžby. I když technologie a zařízení jsou stále modernější, nedokážou je těžaři předvídat.

Hornická činnost způsobuje ve vytěžených a opět zasypaných lokalitách napětí. Vytváří se především v nadloží, kde se také hromadí energie. Ta se může v určitém okamžiku uvolnit a pak vzniká otřes. Pokud ho hornina nevydrží, uvolní se a zavalí chodby.

autor: ČTK | 14. 7. 2011 11:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Moravskoslezský kraj

  reklama
  reklama
  reklama