V karvinském dole zemřel při otřesech další horník

ČTK ČTK
14. 7. 2011 11:20
Celkem už letos v dolech na Karvinsku zemřeli čtyři lidé

Karviná - V podzemí dolu na Karvinsku ve čtvrtek ráno zemřel další horník. Otřes v hloubce 1000 metrů nepřežil dvaačtyřicetiletý muž, další utrpěl zranění, řekl mluvčí důlní společnosti OKD Vladislav Sobol.

Stejný důl se otřásl i v úterý. I tehdy si přírodní jev vyžádal život jednoho horníka. Celkem už letos v dolech na Karvinsku zemřeli čtyři lidé.

"Důlní otřes se projevil zhruba 1020 metrů pod zemí přibližně ve čtvrt na sedm. Při otřesu byl jeden z pracovníků smrtelně zraněn, další byl převezen k odbornému vyšetření," uvedl Sobol.

Příčiny mimořádné události nyní šetří komise odborníků složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu v Ostravě, vedení Dolu Karviná, společnosti OKD a odborářů ve spolupráci s policií.

Otřesům, které ohrožují životy horníků pracujících i stovky metrů pod zemí, nelze podle odborníků zabránit. Jsou důsledkem těžby. I když technologie a zařízení jsou stále modernější, nedokážou je těžaři předvídat.

Hornická činnost způsobuje ve vytěžených a opět zasypaných lokalitách napětí. Vytváří se především v nadloží, kde se také hromadí energie. Ta se může v určitém okamžiku uvolnit a pak vzniká otřes. Pokud ho hornina nevydrží, uvolní se a zavalí chodby.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Při požáru vepřína na Rokycansku uhořelo 300 prasnic a 1300 selat

Škodu, způsobenou ohněm v zemědělském objektu u Kladrub na Rokycansku, hasiči předběžně odhadují na 35 milionů korun, řekl dnes jejich krajský mluvčí Petr Poncar. Na místě stále zasahují čtyři jednotky.

K požáru na severu Rokycanska vyjelo deset jednotek v neděli těsně před 23:00. "V době příjezdu první jednotky byl již objekt požárem zcela zasažen," řekl mluvčí. Hasiči se zaměřili na ochranu okolních budov, uchránili majetek za 70 milionů korun. Požár dostali pod kontrolu zhruba hodinu po půlnoci, dosud ale není zcela uhašen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy