Praha - Tři ničivé zbraně poznamenají letošní Silvestr z pohledu majitelů pražských restaurací a hotelů. O pokojích a stolech obsazených na poslední noc v roce do posledního místečka si mohou nechat jen zdát.
Proti nim totiž stanuli velmi silní hráči. Špatná pověst, hospodářská krize a nejnověji také epidemie prasečí chřipky. A to je přitom právě období na konci roku turisticky nejrušnější.
"Z našich analýz vyplývá, že Vánoce stráví v České republice kolem 120 tisíc turistů a Silvestr a Nový rok stráví 180 tisíc zahraničních turistů. Asi 80 procent z nich v Praze. V porovnání s loňskem to znamená asi desetiprocentní pokles," informoval Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.
Nejnověji podle Okamury zaútočila na chuť cestovat epidemie obyčejné i takzvané prasečí chřipky.
Lékaři varují, že nikde se nešíří nákaza rychleji, než v uzavřených prostorách, kde je pohromadě hodně lidí. Letadlo nebo autobus jsou tak ideálním místem, kde lze chřipku chytit a pojistit si na Silvestra hlavu místo alkoholem rozpálenou horečkou.
Zvýšit na Silvestra ceny? Ani omylem
Loňské oslavy konce roku ještě v Česku nebyly krizí tak silně poznamenané, jako v mnoha jiných zemích světa. Právě pražští hoteliéři a restauratéři však předzvěst jejího příchodu k nám pocítili. Zájem zahraničních turistů silně ochladl.
"V minulosti každoročně během svátků některé restaurace v centru Prahy zdražovaly o přibližně 20 procent a na silvestrovský večer zvyšovaly ceny i několikanásobně. Důvodem byl velký převis poptávky nad nabídkou. Již vloni však kvůli krizi ke zvýšení cen v drtivé většině případů vůbec nedošlo," upozornil Okamura.
Po roce krize, růstu nezaměstnanosti, propouštění a snižování mezd rozhodně nebudou cizinci na Silvestra v náladě utrácet víc, než je nezbytně nutné. Naznačuje to i odliv turistů, který je patrný na letošních statistikách.
Za prvních devět měsíců letošního roku poklesl počet návštěvníků ze zahraničí v Česku o 9 procent. A nejvíc tento odliv pocítila právě Praha, jako bezkonkurenčně nejoblíbenější destinace.
Znovu do Česka? A proč?
Nejstarším protivníkem těch, které v Praze živí turistický ruch je špatná pověst hlavního města. Pohled do cizojazyčných průvodců potvrzuje, že řada turistů si z Prahy odváží nepříjemný zážitek s kapsáři, taxikáři, dvojími cenami pro cizince a Čechy, podvodníky ve směnárnách nebo jen neochotou v oblasti služeb.
"Tento faktor odrazuje cizince od návratu do Prahy. A dvacet let po otevření hranic už nelze cizince lákat jen na krásu historických památek. Kdo se k nám chtěl podívat, ten už tu byl. Při rozhodování o druhé nebo třetí návštěvě už ale uvažuje nejen o tom, co může vidět, ale také o servisu a bezpečnosti. To jsou faktory, které pak rozhodují," vysvětlil před časem Okamura.
Češi na Silvestru nešetří
Kdo se však o obsazenost pokojů rozhodně letos bát nemusí, jsou české horské chaty a hotely. Rozšířený zvyk Čechů odjet na celé vánoční prázdniny včetně Silvestra do hor nezmění ani krize.
Podle průzkumu Asociace si tak i letos mohou hoteliéři z českých hor dovolit na poslední noc v roce zdražit tak, jak byli zvyklí v minulosti.
"Důvodem je nejen to, že je často v pobytu zahrnuta i silvestrovská večeře, ale také to, že v tomto termínu často převyšuje poptávka nabídku. Letos tomu podle našeho průzkumu nebude jinak. Většina silvestrovských pobytů je už vyprodána," dodal Okamura.
Stejný zájem jako v minulých letech je také o zahraniční pobyty. A to nejen v horách, ale také v exotických zemích s teplým podnebím. Tam podle Asociace odjede letos podobně jako loni asi 20 tisíc Čechů.