Siemens po aféře s turbínami na Krymu omezuje aktivity v Rusku

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
21. 7. 2017 11:10
Německá firma ukončí spolupráci s ruským podnikem Interautomatika, v němž vlastnila menšinový podíl. Rovněž pozastaví dodávky vybavení pro ruské elektrárny. Společnost tyto kroky zavádí kvůli nepovolenému vývozu turbín na Krym, ačkoliv měly být původně určeny výhradně pro ruský trh.
Siemens. Ilustrační foto.
Siemens. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Frankfurt/Mnichov - Německý průmyslový koncern Siemens odejde z ruského společného podniku Interautomatika a prozatím pozastaví dodávky zařízení pro elektrárny ruským státním společnostem. Firma tak reaguje na skandál kolem dodávky svých turbín na Krym, uvedla v pátek agentura AFP.

Na poloostrov Krym, který v roce 2014 anektovalo Rusko, nelze v rámci protiruských sankcí Evropské unie dodávat technologie pro energetický sektor. Siemens však tento měsíc na základě vlastního vyšetřování oznámil, že nejméně dvě ze čtyř turbín, které vyrobil pro jeden z projektů v Rusku, se proti jeho vůli ocitly právě na Krymu.

V pátečním sdělení pak německý koncern uvedl, že má spolehlivé informace, že na Krym se dostaly všechny čtyři turbíny. Podle zdrojů agentury Reuters se na instalaci turbín na Krymu podílel právě společný podnik Interautomatika.

"Tento vývoj představuje očividné porušení dodavatelských kontraktů Siemensu, důvěry a regulace EU," uvedla v pátek německá firma. "Siemens se zcela zbaví svého menšinového podílu v ruské společnosti Interautomatika," dodala.

Modré plachty pokrývající turbíny v přístavu Feodosia.
Modré plachty pokrývající turbíny v přístavu Feodosia. | Foto: Reuters

Siemens je nadnárodním průmyslovým koncernem, který působí v mnoha zemích světa včetně České republiky. Zabývá se širokou škálou činností, od výroby vlaků, přes průmyslovou automatizaci až po zařízení pro odvětví zdravotní péče.

 

Právě se děje

Další zprávy