S finanční situací je spokojena polovina Čechů, ukázal průzkum. Touží po lepším bydlení i autě

ČTK ČTK
11. 7. 2018 16:54
Průzkumu se zúčastnilo přes 1000 lidí napříč Českem, 48 procent mužů a 52 procent žen ve věku nad 30 let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - I přes dobrou ekonomickou situaci a zvyšující se průměrnou mzdu je se svou finanční situací spokojena jen přibližně polovina Čechů starších 30 let (53 procent). Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM/MARK pro hypermarkety Globus.

Mezi spokojenými je více mužů (58 procent) než žen (48 procent). Více spokojeni jsou lidé s vysokoškolským vzděláním (70 pct) a častěji Pražané. Naopak 39 procent žen je se svými příjmy spíše nespokojeno a 13 procent českých žen není se svou finanční situací spokojeno vůbec.

Nenadálou výhru půl milionu korun by nejvíce lidí (36 procent) použilo na pořízení či rekonstrukci bytu. Na zlepšení své bytové situace by peníze použilo 42 procent žen a 30 procent mužů. Investice do bydlení je typická především u lidí z menších obcí.

Více než čtvrtina dotázaných mužů by si pak ráda pořídila nové auto. Dalších téměř 17 procent lidí by získané peníze investovalo do lepší dovolené, do trávení volna by investovaly raději ženy. "Je ale překvapivé, že jako čtvrtou jmenovanou možností pro použití půlmilionové částky bylo snížení zadlužení," uvedla mluvčí Globusu Pavla Hobíková s tím, že by si to přálo přes 14 procent mužů a téměř 12 procent žen, nejčastěji ve věku 30 až 44 let.

Na otázku zda mají sen, který by si chtěli v blízké době splnit, odpovědělo 22 procent lidí, že jejich sen je nereálný či nesplnitelný, 15 procent ho naopak považuje za splnitelný v blízké době a 63 procent v delším období. Z těch, kteří své sny považují za splnitelné, polovina respondentů by chtělo zrekonstruovat své bydlení, třetina by jela na dovolenou a čtvrtina by chtěla nové auto.

Průzkumu se zúčastnilo přes 1000 lidí napříč Českem, 48 procent mužů a 52 procent žen ve věku nad 30 let.

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku letos v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 8,6 procenta na 30 265 korun. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen mzda reálně stoupla o 6,6 procenta.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy