Nezaměstnanost dále klesá, firmy se musí připravit na růst mezd

Aktualizováno 11. 7. 2018 9:40
Počet volných pracovních pozic vzrostl o 6,5 procenta na 301 516.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: ČTK

Praha - Pracovní trh se dále napíná. Nezaměstnanost v červnu klesla na 2,9 procenta z květnových tří procent. Práci na úřadech tak hledá necelých 224 tisíc lidí. Počet volných míst se za měsíc zvýšil o více než osmnáct tisíc na 301 516. Oproti loňskému červnu hledají firmy téměř o 120 tisíc lidí více. 

Foto: MPSV

Zaměstnanci se tak podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka dostávají do silné vyjednávají pozice, kdy mohou žádat o navýšení svých mezd a firmy to budou nuceny pro udržení výroby akceptovat.

Už v prvním čtvrtletí vzrostly mzdy meziročně o 8,6 procenta a tento trend bude podle analytika Raiffeisenbank pokračovat a sílit. "Vzhledem k vývoji na trhu práce se tyto tlaky ještě zintenzivní. Potvrzuje to i dubnový průzkum ČSÚ, podle nějž přes 35 procent firem uvedlo nedostatek zaměstnanců jako hlavní bariéru k další expanzi," uvedl Milan Frydrych z Raiffeisenbank.

Na jedno volné místo nyní připadá jen 0,7 uchazeče o zaměstnání, což je nové historické minimum. Na pracovním trhu tak dále pokračuje výjimečný stav, kdy je méně nezaměstnaných než volných pracovních pozic. Tento stav není dlouhodobě udržitelný.

"S příchodem ekonomické krize lze očekávat, že se mzdová úroveň nebude snižovat, naopak kvůli efektu mzdové strnulosti bude narůstat nezaměstnanost," podotýká Křeček.

Český pracovní trh má podle něj totiž problém, protože je strnulý. Takže zatímco v době konjunktury mzdy pracovníků rostou, v ekonomické krizi se naopak nesnižují. "Tento efekt povede k zániku firem, jakmile se sníží tempo ekonomického růstu. Kvůli vysokým mzdovým nákladům se některé firmy stanou nekonkurenceschopnými a nebudou schopny získávat nové zakázky, což povede k jejich odchodu z trhu," předpovídá hlavní ekonom BH Securities.

Nejvyšší nezaměstnanost měly v červnu okresy Karviná (7,1 %), Most (6,4 %), Ostrava-město (5,8 %), Ústí nad Labem (5,4 %), Chomutov a Bruntál (oba 5,2 %).

Nejnižší podíl nezaměstnaných naopak zaznamenaly okresy Rychnov nad Kněžnou a Jindřichův Hradec (oba 1,1 %), Praha-východ (1,2 %), Písek (1,3 %), Pelhřimov, Plzeň-jih, Prachatice a Jičín (všichni 1,4 %) a Benešov (1,5 %). 

Video: Jak posilují loajalitu zaměstnanců v Německu

 

Právě se děje

před 5 minutami

Zemřel Jindřich Forejt. Bývalý hradní protokolář podlehl podle informací Blesku komplikacím spojeným s mrtvicí

Úmrtí Forejta oznámil na twitteru Daniel Herman. "Jindřich Forejt, bývalý hradní protokolář, zemřel. V různých pozicích jsme se řadu let potkávali. I když naše setkávání bylo často dosti komplikované, skláním se před majestátem smrti a přeji zesnulému lehké odpočinutí. R.i.P," napsal Herman.

 

před 1 hodinou

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy