Zakažme české pivo, nabádá šéf ruské organizace. Chce odvetu za vyhoštění diplomatů

Ekonomika Ekonomika
20. 4. 2021 17:59
Šéf organizace Střízlivé Rusko Sultan Chamzajev chce v Rusku zakázat české pivo v reakci na vyhoštění ruských diplomatů z Prahy. Uvedl to v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Hovoří Moskva. Česko by si podle jeho slov mělo uvědomit, že jeho jednání bude mít ekonomické důsledky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Rusové podle Chamzajeva dokáží údajně bez alkoholu žít a zákaz pomůže snížit jeho popularitu, uvedl server Ria Novosti.

"V Rusku konzumujeme asi osm miliard litrů piva ročně, jde i o určité procento českého piva. Je třeba ho zakázat, ať si ho konzumují sami," dodal Chamzajev s tím, že Češi se následně probudí a poučí se.

Praha v reakci na závěry tajných služeb o ruské vině za výbuch v muničním skladu ve Vrběticích, při němž v roce 2014 zahynuli dva lidé, vyhostila 18 zaměstnanců ruské ambasády. Rusko v odvetě poslalo domů 20 lidí z českého velvyslanectví v Moskvě. Premiér Andrej Babiš (ANO) to označil za "nepřijatelné a bezprecedentní" a uvedl, že už jednali s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) o dalším postupu. 

Rusko je z hlediska agrárního obchodu pro Česko druhý nejdůležitější trh ze zemí mimo EU po Velké Británii. Dlouhodobě se tam daří kromě piva vyvážet také mák nebo chmel. "Čísla mohou neustále růst, a to pokud budou mít české firmy nejen skvělé pivo, ale i tah na branku a obchodního ducha," uvedla ještě v únoru agrární diplomatka Nikola Hrušková.

České pivo se podle ministerstva zemědělství prodává v Rusku skoro samo, řetězce o něj mají zájem. V rámci přizpůsobení se trhu je ale největší poptávka po balení v plechu, protože lahve prodražují logistiku.

"Důležitý je design obalu odkazující na Českou republiku a také doba trvanlivosti ideálně alespoň půl roku. Klíčem celého úspěchu je ale, jako ve všech jiných oborech, cena," dodal úřad.

V roce 2015 dominovaly exportu sudy a lahve, nyní jde již o plech. Loni se piva v plechovkách vyvezlo za 550 milionů Kč, desetinásobek proti době před šesti lety. Perspektivou jsou pak podle něj nealkoholické a ochucené varianty piv. V roce 2016 se do východního státu z ČR nevyvážilo pito vůbec, loni za 7,6 milionu Kč.

Některé české značky se však nespoléhají na měnící se podmínky dovozních povolení a pivo vyrábějí licenčně přímo v Rusku. 

Například Staropramen Světlý se v Rusku vyrábí v licenci od listopadu roku 1999. Licenční výrobu pivovar Klin, který je od roku 1999 součástí SUN Interbrew. SUN Interbrew má v Rusku 14,3procentní tržní podíl a je druhou největší pivovarskou skupinou na trhu. 

Velkopopovický Kozel byl na ruský trh v rámci licenční výroby uveden v roce 2002. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy