Intervence se nám povedla, mohla přijít dřív, říká Singer

Tereza Holanová Tereza Holanová
6. 11. 2014 19:03
Rozhovor s guvernérem České národní banky Miroslavem Singerem o tom, zda oslabení koruny splnilo svůj účel a zda může vývoj v eurozóně ovlivnit tuzemskou ekonomiku.
Miroslav Singer
Miroslav Singer | Foto: DVTV

Praha - Kdybychom před rokem věděli, co víme nyní, mohli jsme se o oslabení koruny bavit dříve. V rozhovoru s online deníkem Aktuálně.cz to říká guvernér České národní banky Miroslav Singer.

Zdůrazňuje také, že devalvace koruny, kterou centrální banka začala přesně před rokem, zabrala. Kritici se podle něj mýlili. "Pokud jde o to, co se mělo hrozného stát, tak já si nejsem vědom ničeho," uvádí.

Znehodnocení koruny podle něj neodradilo lidi od nakupování, jak loni varoval například předseda ČSSD a nynější premiér Bohuslav Sobotka. "Výdaje domácností i podniků každý měsíc meziročně stoupají a jsou tažené přesně tím, co jsme očekávali, to znamená zbožím dlouhodobé spotřeby a auty," dodává Singer.

Aktuálně.cz: Co by ČNB zpětně udělala jinak, pokud by byl znovu listopad 2013? Oslabili byste korunu ještě více?

Miroslav Singer: To je spekulace nejen o stavu mé mysli před rokem, ale i mých kolegů. Nicméně hrozba dlouhodobé deflace a s ní spojené ztráty pracovních příležitostí, nepříznivého vývoje mezd a recese české ekonomiky byla zjevně akutnější a s výhodou zpětného pohledu se dá předpokládat, že bychom se o tom bavili zřejmě dříve, vědět, co víme dnes a jak by to dopadlo.

A.cz: Vyčerpal se už plně potenciál intervence, co se týká růstu cen, hrubého domácího produktu či spotřeby, nebo se ještě bude loňský krok ČNB v české ekonomice odrážet?

My jsme počítali s tím, že dopady našeho opatření budou zřetelné v zásadě až za dvouleté období, ale říkali jsme, že v reálné ekonomice se začnou projevovat zhruba po roce. Jinými slovy, ten primární průsak přes ceny už bude v podstatě vyčerpán, ale na druhou stranu je to teprve začátek a uvidíme další dopady, o kterých mluví naše prognóza pro příští rok.

A.cz: Naplnila se některá z negativních kritik, kterými řada ekonomů i politiků loni ČNB v souvislosti s intervencí častovala? Například že tento krok naopak zbrzdí započaté oživení trhu.

Pokud jde o to, co se mělo hrozného stát, tak já si nejsem vědom ničeho. Inflace je historicky nejnižší za dekádu - a to mělo dojít k prudkému nárůstu cen -, maloobchod ukazuje, že výdaje domácností i podniků každý měsíc meziročně stoupají a jsou tažené přesně tím, co jsme očekávali, to znamená zbožím dlouhodobé spotřeby a auty. Investice loni klesaly, letos rostou. Nevím, co by se tak mohlo naplnit, zdá se mi, že opatření přineslo to, co jsme plánovali.

Česku pomůže slabší euro

A.cz: Očekáváte, že budou v Evropské unii nadále přibývat země, které se nacházejí v deflaci?

Teď se mi zdá, že jediné, čím zatím nekonvenční politická opatření Evropské centrální banky ovlivnila ekonomický výkon, je slabší kurz eura. Ekonomiky, které jsou v lepším stavu, z něj budou více profitovat. Nejsem si ale úplně jistý, jak moc může pozitivně pomoci těm ostatním ekonomikám, které v zásadě příliš nemohou nebo neumějí exportovat mimo eurozónu a jsou závislé na vývozu do evropské měnové unie. Takže kdybych to měl shrnout, trošku bych řekl, že ekonomiky, které na tom nejsou tak špatně a nezažívají totální deflační vývoj, zůstanou v pozitivních číslech a ty, které jsou v těch negativních, se z nich zase tak rychle nedostanou. Potřebují, aby opatření ECB zabrala, což ještě chvíli bude trvat.

A.cz: O jaké časové období se jedná? Potrvá to v řádu měsíců, nebo spíše rok a déle?

Kdy dopady dorazí do zemí, které tu pomoc potřebují nejvíce, se těžko odhaduje. Ale rozhodně se bavíme o kvartálech.

A.cz: Vnímáte vývoj v Evropské unii jako riziko, které může ohrozit český trh?

Loňské očekávání výrazného oživení, které ekonomika eurozóny měla přinést, se zřejmě letos nenaplní. Poslední odhad, který jsem viděl, byl, že eurozóna letos poroste o jedno procento rychleji než loni, což je pro nás jen těžko nějaký růstový impuls. Na druhou stranu je třeba říct, že nižší kurz eura přinese zvláště německým exportérům (a tedy i českým, neboť část tuzemského vývozu do Německa tvoří polotovary a díly určené následně na reexport - poznámka redakce) své výhody, to je zřetelné. I když na to opatření Evropské centrální banky nebyly přímo zaměřené, tak kurz samozřejmě oslabil, tuším asi o sedm procent, takže z toho hlediska můžeme být alespoň do budoucna trochu optimističtější, nicméně dramatický prorůstový impuls letos z eurozóny určitě nepřijde.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy