Přehled nejžádanějších profesí: Řemeslníci, řidiči nebo technici chybí třetině firem

Iva Špačková Iva Špačková
13. 9. 2018 6:20
Ekonomiku podrývá nedostatek vhodných zaměstnanců, a pokud se samotní uchazeči o práci i firmy nezačnou měnit, bude ještě hůř. Podívejte se na přehled nejžádanějších profesí v Česku i ve světě, jak ho zpracovala personální společnost ManpowerGroup.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock
Foto: ManpowerGroup ČR

Situace ve světě

Zahraniční firmy jsou na tom s hledáním vhodných lidí často ještě hůře než tuzemské. Podíl firem, které hlásí problémy s hledáním lidí, dosáhl 46 procent, což je vůbec nejvíce v historii průzkumu, jenž se začal sestavovat v roce 2006.

Je to dáno jednak tím, že globální ekonomika poslední desetiletí posiluje, a dále tím, že se mění požadavky na to, co mají dnešní zaměstnanci umět.

"Požadavky firem na zaměstnance se s technologickým pokrokem a změnou struktury ekonomiky mění stále rychleji. Mnohem rychlejším tempem, než se vyvíjí kvalifikační struktura populace. Navíc demografický vývoj vede k tomu, že aktivní populace ve vyspělých zemích se zmenšuje," vysvětluje Jaroslava Rezlerová, šéfka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

Lidí je tak na trhu práce stále méně a navíc mají stále rozdílnější kvalifikaci, dovednosti a očekávání ve srovnání s aktuální potřebou firem.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

Další zprávy