Aby průmyslové odvětví přežilo, budou podle expertky nutné masivní investice a rekvalifikace. Vznikat bude řada nových IT pracovních míst a dalších pozic, které ještě neumíme ani pojmenovat. Natož abychom mohli říct, co přesně bude náplní jejich práce. Společnosti, které digitalizují a automatizují, podle Rezlerové rostou, a vytváří tak další a nové typy zaměstnání.
"Stát by měl reagovat na tyto nově vznikající potřeby a dotovat, nejlépe z evropských peněz, které sem budou určitě v příštích letech proudit ve velkém jako podpora po covidu," uvádí Rezlerová.
Podle ní bude také třeba změnit systém rekvalifikací a spolupracovat víc s byznysem, aby se lidé mohli rekvalifikovat smysluplně a našli svoje místo na trhu práce. "Každá rekvalifikace jsou mnohem lépe investované peníze než náklady na nezaměstnanost," věří expertka.
Akutní nedostatek kvalifikovaných pracovníků se podle ní týká zejména oblasti technologií. "Neustále roste poptávka po odbornících na kybernetickou bezpečnost, vývojářích softwaru, datových analyticích, grafických designérech," říká Rezlerová.
Služby už se do kanceláří nikdy zcela nevrátí
Stejně jako průmysl se rychle vyvíjí také sektor služeb. Práce ve službách ve velkém během pandemie opustila budovy a zpátky se už podle Rezlerové nikdy úplně nevrátí.
Nový model podle ní bude kombinovat práci z domova či odkudkoliv, kde právě budeme, a práci z kanceláře.
"Co se sektoru služeb týče, mluvíme o tzv. hybridní práci, tedy že se bude pracovat prakticky odkudkoli, občas z kanceláře, protože lidé se pořád budou chtít potkávat, z domova anebo odjinud, kde zrovna budete," myslí si expertka.
Zcela virtuální firmy podle ní trendem nebudou. "Lidé se potřebují socializovat, někam profesně patřit," uzavírá personalistka.