Praha - Vláda na dnešním jednání schválila věcný záměr zákona o veřejných zakázkách, který má zjednodušit zadávání tendrů a přiblížit české právo evropské legislativě. Ministerstvo pro místní rozvoj, které zákon připravuje, ho chce přejmenovat na zákon o zadávacích řízeních. Hospodářská komora ČR návrh kritizuje, prý současné problémy dostatečně neřeší.
Norma určuje podmínky zadávacího řízení. Zadavatelům zakázek dává větší pravomoci, současně jim nařizuje postupovat transparentně a přiměřeně. Zakazuje například uzavřít smlouvu s účastníkem tendru, který nesplňuje požadavky zákona či zadavatele. Zvyšuje také limit pro povolené vícepráce na 50 procent ze 30 procent, které platí nyní.
Ministerstvo pro místní rozvoj chce také u některých typů tendrů zakázat vybírat vítěze pouze podle nejnižší ceny. Ministryně Karla Šlechtová ale dnes neupřesnila, jaká další kritéria by měla být povinná, aby nebylo možné určit vítěze pouze podle nejnižší ceny. "V tuto chvíli bych nerada zacházela do detailů. V každém případě tam bude například hodnocení týmu," řekla novinářům. Naopak veřejným institucím chce umožnit zadávat zakázky na právní služby při soudních a správních sporech bez výběrového řízení.
Šlechtová dále řekla, že ministerstvo chce omezit i takzvaný zakázkový kanibalismus. Neúspěšní uchazeči ve veřejných zakázkách podle ní neoprávněně a příliš často podávají podměty k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, což proces čerpání dotací zdržuje.
Kritika z Hospoářské komory
Hospodářská komora ČR však věcný záměr kritizuje. "Neřeší některé zásadní problémy jako mimořádně nízké nabídky. Rezignuje také na zlepšení kvality dodávek. Otazníky visí i nad úpravou dohledu nad dodržováním zákona. Věcný záměr navíc přichází pozdě," uvedla v tiskové zprávě komora a upozornila, že vážné výhrady má například i legislativní rada vlády.
"Bodů, které budeme s ministerstvem pro místní rozvoj i nadále intenzivně diskutovat, je opravdu hodně," vzkázala viceprezidentka HK ČR Irena Bartoňová Pálková.
Ministerstvo nyní finišuje v přípravě paragrafového znění zákona. Do měsíce by Šlechtová chtěla normu předložit do meziresortního připomínkového řízení. V květnu či červnu by se jím měla zabývat vláda, do Poslanecké sněmovny by měl přijít na podzim. Kvůli evropským pravidlům musí zákon začít platit nejpozději 18. dubna 2016.