Potřebujeme jasná pravidla pro Airbnb, říká pražský starosta Lomecký. Myslí na poplatky i sousedy

ČTK ČTK
8. 6. 2017 12:59
Na Praze 1 je v nabídce na "sdílené bydlení" 3500 bytů, poplatky ale radnici platí jen malá část z nich. I proto starosta Oldřich Lomecký volá po jasných pravidlech pro podobné ubytovací služby. Na Žofínském fóru vystoupili i hoteliéři, kteří se ale ohroženi necítí.
Turisté v Praze, ilustrační snímek.
Turisté v Praze, ilustrační snímek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Poskytování ubytování v soukromí přes aplikace typu Airbnb musí dostat jasná legislativní pravidla. Není možné jít proti tomuto celosvětovému fenoménu, Praha 1 se ale nesmí stát "virtuálním hotelem". Na Žofínském fóru to řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). Hospodářská komora uvedla, že v první městské části připraví standardy pro tento druh podnikání.

"Vzhledem k tomu, že žijeme v zemí, kde má každý právo nakládat se svým majetkem, nejsem proti Airbnb, ale je nutno stanovit jak jasná legislativní pravidla, tak pravidla pro soužití Airbnb s nájemníky v jednotlivých domech," řekl Lomecký.

V Praze 1 je nyní prostřednictvím Airbnb nabízeno 3500 bytů z celkového počtu 15 000. Radnice přitom eviduje pouze 427 bytů, ze kterých je odváděn poplatek spojený s přenocováním v hlavním městě. "Nárůst místních příjmů z tohoto potenciálu odhadujeme až na 12 milionů korun ročně," uvedl místopředseda Hospodářské komory Prahy 1 Filip Dvořák.

Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka tento fenomén neohrožuje hotelnictví. Problém je podle něj v tom, že pokud jedna osoba nabízí k pronájmu více bytových jednotek, nejde již o sdílené ubytování, ale o prodej ubytovacích služeb.

Podle ředitele sekce metodiky a výkonu daní Generálního finančního ředitelství Jiřího Fojtíka daňová pravidla pro sdílenou ekonomiku existují. Spíše jde o to, jak jsou dodržována a jak je Finanční správa kontroluje. "Řadu sdílených ekonomik relativně dobře kontrolujeme a vždy to záleží na té spolupráci s prostředníkem sdílené ekonomiky, v tomto případě Airbnb, jak je ochoten poskytnout data," dodal Fojtík.

Zástupkyně Airbnb uvedla, že firma spolupracuje s městy různými způsoby. "Chceme, aby naše komunita (hostitelů) platila férový podíl turistických a ubytovacích poplatků. Máme řadu dohod například v Paříží či Amsterdamu kde se automaticky vybírá poplatek přímo od hostů," uvedla regionální manažerka EMEA Airbnb Sofia Gkiousou.

Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda se neobává, že by Airbnb bylo hrozbou například pro hotely. "Protože tato forma ubytování má specifickou klientelu, která chce při svém cestování poznat nejen samotnou zemi, ale i to, jak se zde bydlí," uvedl.

710 tisíc lidí za rok

Počet zahraničních hostů, kteří se v Česku ubytovali prostřednictvím aplikace Airbnb, se loni meziročně zvýšil o 59 procent na 710 000. Průměrná délka pobytu dosáhla tři dny. Počet nabídek ubytování byl letos v dubnu v Česku 15 900, z toho 11 500 v Praze. Loni se přes Airbnb ubytovalo celosvětově více než 80 milionů hostů.

Do Česka přijel loni rekordní počet 31,1 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o 11,7 procenta více. V tuzemských hotelech, penzionech, kempech a soukromí se jich z toho ubytovalo 12,2 milionu. Dalších 16,2 milionu byli jednodenní návštěvníci a 2,6 milionu cizinců byli tranzitující návštěvníci, ukazují data CzechTourism.

Podíl zahraničních turistů, kteří využívají služby pro sdílení ubytování, roste především v posledních dvou letech. Kromě Airbnb působí na trhu například HomeAway či Vacation Rentals.

Lidé netlačí, necháváme si to líbit, to je smutná česká povaha nejenom ve vztahu k mobilním operátorům, říká Tomáš Prouza. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy