Pomáháme ženám, které se nemají o co opřít

red, CSR Fórum
18. 1. 2012 17:19
Občanské sdružení poskytuje ženám poradenství i hmotnou pomoc, pokud se ocitnou v kritické situaci
Ženám v tíživé finanční situaci sdružení poskytuje také materiální pomoc - může zapůjčit kojenecké oblečení, dětský kočárek či postýlku.
Ženám v tíživé finanční situaci sdružení poskytuje také materiální pomoc - může zapůjčit kojenecké oblečení, dětský kočárek či postýlku. | Foto: ONŽ

Praha - Ženy a dívky, které se v období těhotenství mateřství nebo rodičovství dostanou do obtížné situace, se mohou obrátit na občanské sdružení ONŽ - pomoc a poradenství pro ženy. To v roce 2011 rozšířilo své služby a ve spolupráci se společností Johnson & Johnson představilo projekt "Nebuďte na vše sama".

Poradenské služby jsou podle zástupců sdružení potřebné hlavně proto, že řadě žen chybí podpůrné rodinné zázemí, kvalitní vztahy a prostor, ve kterém by zažily pocit bezpečí. "Ženy se dnes často nemají o koho opřít, přitom jsou na ně kladeny vysoké nároky v různých sférách života," říká Ivana Grussmannová, regionální ředitelka poraden.

Sdružení nabízí individuální přístup

Poradny ONŽ se především snaží vytvářet prostor, kde se žena cítí pochopena a přijata a kde dostane psychickou i odbornou podporu, kterou potřebuje k vyřešení svých obtíží. Do poraden mohou ženy přicházet bez objednání a jejich služeb mohou využívat tak dlouho, jak to jejich situace vyžaduje.

"Ke každé klientce přistupujeme individuálně a je jí věnován dostatek času, aby si mohla v klidu promyslet svoji současnou situaci a s pomocí našich kvalifikovaných pracovnic hledat řešení," popisuje přístup ONŽ Jitka Krausová, vedoucí poradny v Praze.

Na sdružení se často obracejí ženy, které jsou sociálně vyloučené, nebo jim to hrozí.

Nechybí ani prevence

Pokud se žena dostane do tíživé finanční situace, sdružení poskytuje také materiální pomoc - zapůjčit může například kojenecké oblečení, dětský kočárek nebo postýlku. V případě potřeby ONŽ spolupracuje se sociálními odbory, azylovými domy a dalšími pomáhajícími organizacemi.

"Díky podpoře Johnson & Johnson můžeme rozšiřovat poskytované služby, což se týká nejen poraden, ale také provozu krizové poradenské Linky pro ženy a dívky," uvádí Jitka Krausová. Linka v současné době funguje v pracovních dnech od osmi do dvaceti hodin a ročně pomáhá stovkám volajících.

Kromě zajištění provozu poraden a linky sdružení ONŽ nabízí speciální aktivity, například těhotenské cvičení, cyklus přednášek pro těhotné, přípravu matky a otce k porodu nebo tvořivé dílny. V provozu je také mateřské centrum Domeček, klub pro ženy středního věku Rút, probíhají manželské a partnerské večery a další aktivity.

ONŽ se snaží působit také preventivně. Každoročně uspořádá přes tisíc preventivních přednášek a besed  se školní mládeží na témata partnerských vztahů, dospívání, sexuality a počátků lidského života. Celkem poradny ONŽ působí v deseti městech České republiky.

 

Právě se děje

Další zprávy