Změny pro vaši peněženku. Projděte si, co schválili poslanci

Petr Kučera Jiří Hovorka Petr Kučera, Jiří Hovorka
24. 9. 2014 20:00
Poslanci ve středu změnili daně z příjmů, DPH, porodné nebo pravidla pro lidi, kteří by chtěli spořit v záložnách.
Finance. Ilustrační foto
Finance. Ilustrační foto | Foto: Martina Křížová

Praha – Poslanci ve středu schválili několik významných změn zákonů, které od příštího roku ovlivní peněženky všech lidí v Česku.

Přibudou nebo se zvýší daňové slevy, klesne DPH na knihy či léky, rozšíří se nárok na porodné. Naopak na omezení daňových výhod se musí připravit osoby samostatně výdělečně činné nebo někteří lidé se životním pojištěním.

Změní se také pravidla pro doplatek na bydlení nebo pro placení v hotovosti. Výrazné zpřísnění čeká na takzvané kampeličky.

O hlavních změnách vydal online deník Aktuálně.cz podrobné zprávy už během dne. Nyní si můžete projít jejich stručné shrnutí a odkazy na detailnější samostatné přehledy.

Daňový balíček: Změny pro rodiče, OSVČ i důchodce

Zvýšení daňové slevy na druhé a další dítě, návrat daňové slevy pro aktivní důchodce a omezení výdajových paušálů u osob samostatně výdělečně činných – to jsou hlavní změny daní z příjmů fyzických osob. Po očekávaném souhlasu senátorů a podpisu prezidenta republiky má být novela účinná od začátku roku 2015. Týkaly by se tedy příjmů počínaje lednem 2015, nikoliv daňového přiznání za rok 2014 (čtěte podrobnosti).

Léky a knihy mohou zlevnit, DPH klesne

Snížená desetiprocentní sazba se bude od příštího roku vztahovat na léky, knihy a kojeneckou výživu. Dosavadní snížená sazba ve výši 15 procent a základní sazba 21 procent zůstávají i nadále. Státní rozpočet přijde podle ministerstva financí zhruba o 2,9 miliardy korun. Nejvíce se projeví snížení DPH u léčiv. Poslanci opoziční TOP 09 a ODS neúspěšně argumentovali mimo jiné tím, že zavádění další sazby zvyšuje prostor pro daňové úniky (čtěte podrobnosti).

Porodné i na druhé dítě, ale stále jen pro chudé

Porodné se od příštího roku začne vyplácet i na druhé dítě. Navíc se rozšíří okruh rodin, které na něj dosáhnou. I nadále však půjde o dávku pro rodiče s nejnižšími příjmy. Zatímco u prvního dítěte zůstane částka porodného na 13 tisících korunách, u druhého půjde „jen“ o 10 tisíc (čtěte podrobnosti).

Nová daňová sleva za školku

Tuto novinku poslanci schválili už v úterý večer. Rodiče si budou moci snížit daň o náklady, které vydávají za pobyt dítěte v mateřské škole nebo jiném zařízení péče o děti předškolního věku. Nová sleva až do výše 8500 korun ročně na každé dítě má platit už pro příjmy za letošní rok. Zatím málo známou novinku obsahuje zákon o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině (čtěte podrobnosti).

Přísnější pravidla pro fungování záložen

Družstevní záložny, takzvané kampeličky, čekají těžké časy. Poslanci schválili vládní návrh novely zákona o spořitelních a úvěrních družstvech, na jehož tvorbě se výrazně podílela Česká národní banka. Novinky se výrazně dotknou také střadatelů, tedy klientů - členů družstva. Vláda chce novelou podpořit "dlouhodobou udržitelnost sektoru". Asociace družstevních záložen se obává opaku - novela je podle zástupců záložen likvidační, a proto si na ni stěžují u Evropské komise. Zvažují také ústavní stížnost (čtěte podrobnosti).

Doplatek na bydlení - zpřísnění pro ubytovny

Poslanci schválili také omezení pro výplatu doplatku na bydlení v ubytovnách.  Doplatek by měl podle novely zákona o hmotné nouzi poskytovat stát provozovatelům ubytoven na prostor, nikoli na počet lidí žijících v jednom bytě. Výše nájemného má být maximálně podle částky v místě obvyklé. Novela má zabránit přeplácení nákladů na bydlení v ubytovnách ve prospěch jejich provozovatelů. Dalším omezením je, že provozovatelé dostanou doplatek jen se souhlasem příslušné obce. Pomoci by to mohlo městům, která musí kupovat volné nemovitosti, aby jejich vlastníkům zabránily v přeměně na ubytovnu (čtěte podrobněji).

Limit pro platby v hotovosti klesne

Limit pro platby v hotovosti s největší pravděpodobností klesne z dosavadních 350 na 270 tisíc korun. Novela má odstranit také mezeru v zákoně o omezení plateb v hotovosti. Rozšiřuje dosavadní definici, na jejíž obcházení upozornil i Nejvyšší správní soud. Zavádí také odpovědnost příjemce platby. Tato opatření přispějí podle vlády k omezení korupčního rizika (čtěte podrobnosti).

Omezení daňových výhod u životního pojištění

Součástí "daňového balíčku" je také omezení daňových výhod u životního pojištění od roku 2015. Kdo je chce nadále čerpat, musí si pohlídat, aby jeho smlouva neumožňovala předčasné výběry. Stát tím reaguje na to, že některé firmy dávají část mzdy zaměstnancům přes pojišťovny právě na smlouvy o životním pojištění. Firmy tím výrazně ušetří za sociální a zdravotní pojištění (čtěte podrobněji).

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Osmý zápas, osmá výhra. Jekatěrinburg s Kovářem dál vítězí

Hokejisté Jekatěrinburgu vyhráli v KHL i osmý zápas a posedmé u toho byl český brankář Jakub Kovář. Jediný neporažený tým v soutěži zvítězil 5:4 v prodloužení nad Kunlunem a stále se pyšní stoprocentním bodovým ziskem. Před Šimonem Hrubcem dostal v brance čínského týmu přednost Jeremy Smith.

Kovářův Avtomobilist přitom uspěl už počtvrté až po nerozhodném výsledku v základní hrací době. Domácí tentokrát dvakrát stáhli jednogólovou ztrátu a po dvou třetinách sami vedli 4:3. Na vyrovnávacím gólu čínského týmu se podílel asistencí obránce Andrej Šustr.

Zápas rozhodl po 42 sekundách prodloužení druhým gólem v zápase německý útočník Brooks Macek, který se posunul do čela klubové produktivity s 11 body za šest branek a pět asistencí.

KHL:

Jekatěrinburg - Kunlun Red Star 5:4 v prodl. (za hosty Šustr 0+1), Magnitogorsk - Spartak Moskva 4:3, Ufa - Omsk 2:5, CSKA Moskva - Vladivostok 4:0, Dynamo Moskva - Petrohrad 0:2, HK Soči - Nižnij Novgorod 5:4, Kazaň - Nižněkamsk 4:1.

před 1 hodinou

Rada bezpečnosti zamítla obě rezoluce, které vyzývaly k příměří v syrské provincii Idlíb

Rada bezpečnosti OSN zamítla obě rezoluce, které vyzývaly k příměří v syrské provincii Idlíb. Státy se neshodly ohledně výjimky pro útoky na teroristy.

před 1 hodinou

Bulharský fotbalový útočník Berbatov ukončil v 38 letech kariéru

Fotbalový útočník Dimitar Berbatov ukončil v 38 letech kariéru. Někdejší hráč Manchesteru United to oznámil na twitteru. Naposledy působil v minulém roce v indickém klubu Kerala Blasters.

"Aktivní fotbal mi bude chybět, ale po téměř dvaceti letech v profesionálním fotbale nastal čas," napsal Berbatov.

Rodák z Blagojevgradu začal profesionální dráhu v CSKA Sofia, odkud zamířil do Bayeru Leverkusen. Poté vystřídal Tottenham, Manchester United, s nímž získal dva ligové tituly, Fulham, Monako a před angažmá v Indii působil v PAOK Soluň.

V bulharské reprezentaci nastřílel v 78 zápasech 48 gólů a dělí se v pořadí kanonýrů o první místo s Christem Bonevem.

před 1 hodinou

Správa železnic čelí exekuci kvůli sporům o desítky tisíc korun

Správa železniční dopravní cesty čelí exekuci kvůli dvěma sporům o desítky tisíc korun. Uvedl to server Euro.cz. Jedna firma a jeden živnostník, které zastupuje stejný advokát, se v řízení dožadují dohromady asi 54 000 korun. Zatím nebyl vydán žádný exekuční příkaz. Státní organizace se k situaci zatím nechce vyjadřovat.

Další zprávy