Senát schválil zavedení porodného i na druhé dítě

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 10. 2014 19:33
Porodné na druhé dítě by mělo být deset tisíc korun. Na první zůstane 13 tisíc korun, při narození vícerčat činí 19 500 korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Senát schválil zavedení porodného i na druhé dítě, a to ve výši 10 tisíc korun. Běžná rodina dosáhne na dávku, pokud její měsíční příjmy nepřesáhnou 20 817 korun čistého.

Předloha, kterou musí ještě podepsat prezident Miloš Zeman, tak od příštího roku rozšíří okruh rodin s nárokem na tuto dávku. Porodné na první dítě zůstane 13 tisíc korun, při narození vícerčat činí 19 500 korun.

Senátor Radko Martínek novelu označil za krok správným směrem, neboť omezení porodného jen na první dítě bylo podle něj "zcela asociální až protinárodní". "Přispívalo k likvidování národu jako takového," řekl Martínek a zdůraznil potřebu, aby každá rodina měla nejméně tři děti, aby se zvrátil současný trend úbytku obyvatel. Vyzval proto stát ke změně rodinné politiky.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová senátory ujistila, že vláda si je tohoto problému vědoma a připravuje další opatření na podporu rodin.

Do konce roku 2010 se porodné v Česku vyplácelo na každé narozené dítě. Od roku 2011 se pravidla kvůli škrtům v rozpočtu zpřísnila. Porodné se začalo dávat jen na první narozené dítě rodině, jejíž příjem nepřesáhuje 2,4násobek životního minima. Nyní se koeficient, od něhož se nárok odvíjí, zvýší na 2,7násobek životního minima.

Zavedení porodného i na druhé dítě a rozšíření okruhu rodin, které mohou dávku dostat, přijde podle ministerstva práce a sociálních věcí na 330 milionů korun ročně. Celkově by do porodného mělo putovat 470 až 480 milionů korun. Loni stát vyplatil 11 300 těchto dávek, náklady činily asi 147,7 milionu korun. Porodné je příspěvek na náklady po narození dítěte. Patří mezi dávky státní sociální podpory.

 

Právě se děje

Další zprávy