Pivovary Lobkowicz prodaly nové akcie, staré neudaly

ČTK ČTK
23. 5. 2014 12:12
Za získané peníze chce společnost investovat do distribuční sítě, ale i do průniku na trhy bývalého Sovětského svazu.
Lobkowicz
Lobkowicz | Foto: Pivovary Lobkowicz

Praha - Skupina Pivovary Lobkowicz prodala ve veřejné nabídce všech 2,3 milionu nově vydaných akcií, dalších 230 tisíc akcií je předmětem nadlimitní opce. Nabídková cena akcie pro obchodní a institucionální investory byla stanovena na 160 korun.

Součástí nabídky mělo být původně dalších 3,4 milionu akcií současných akcionářů. Ti se však rozhodli, že si své cenné papíry ponechají, informovala firma v tiskové zprávě.

Akcie společnosti se začnou obchodovat na pražské burze 28. května. Kromě tuzemských investorů o ně projevili zájem také investoři z Rakouska, Polska, Maďarska a Slovenska.

Celkový objem obchodovaných akcií včetně opce dosahuje bezmála 405 milionů korun, což odpovídá tržní kapitalizaci ve výši 1,87 miliardy korun, uvedla firma.

Investice do distribuce i nová akvizice

"Uvedení akcií na trh nám přinese kapitál pro další rozvoj společnosti, a to jak v České republice, tak na exportních trzích," řekl předseda představenstva a generální ředitel společnosti Zdeněk Radil.

Z peněz získaných z emise chce skupina až 200 milionů korun investovat do rozšíření své distribuční sítě a získávání nových zákazníků v gastronomii. Zhruba sto milionů má být využito na předjednanou akvizici nejmenovaného pivovaru s ročním výstavem mezi osmdesáti a sto tisíci hektolitrů piva, kterou společnost plánuje dokončit letos.

Větší průnik na Východ

Investovat peníze z prodeje akcií hodlají Pivovary Lobkowicz také kvůli většímu průniku na zahraniční trhy, zejména na Slovensko, do Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu.

Pivovary Lobkowicz jsou pátým největším výrobcem piva v Česku. Součástí skupiny jsou pivovary v Uherském Brodě, Protivíně, Jihlavě, Hlinsku v Čechách, Klášteře Hradišti nad Jizerou, ve Vysokém Chlumci a Černé Hoře na Blanensku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy