I přes opatření je plně zajištěno publikování všech pravidelných statistik a informací. U ročních strukturálních šetření úřad uvažuje o jejich odložení. Údaje z nich se využívají k doplnění, zpřesnění a prohloubení dalších dat, která statistici využívají. Jde například o strukturu odměňování aktiv firem.
"Naší výhodou v současné situaci je i osobní zkušenost mnoha našich zaměstnanců, včetně dnešního předsedy, se situací z roku 2002, kdy bylo karlínské ústředí ČSÚ zničeno povodní a úřad musel několik měsíců fungovat v nouzovém režimu," uvedl mluvčí úřadu Jan Cieslar.
Předseda ČSÚ Marek Rojíček na internetu požádal respondenty a firmy o spolupráci a pochopení při poskytování dat. "Jakmile opadne současná kritická fáze boje s koronavirem, dostane se na řadu boj s následky prudkého propadu ekonomického výkonu a významně vzroste i poptávka po potřebných statistických údajích. Ty však nelze získat bez spolupráce s vámi, s podniky a podnikateli, našimi respondenty. Na co nejpřesnějších makroekonomických údajích závisí pak také nastavení rozpočtové politiky vlády," uvedl předseda úřadu.
Úřad dnes vzhledem k aktuální situaci přistoupil k bezprecedentnímu kroku a březnový konjunkturální průzkum zveřejňuje zveřejnil s předstihem.
Podle dnešních dat důvěra v českou ekonomiku v březnu klesla nejvíce od listopadu 2011. Meziměsíční pokles byl o 3,2 bodu na 94,4 bodu, níže byl indikátor naposledy v říjnu 2013. Skeptičtější byli spotřebitelé i podnikatelé. Analytici uvedli, že dnešní data vyznívají poměrně optimisticky, protože neodrážejí zhoršení situace z posledních dnů. Drastický propad tak lze čekat v průzkumu za duben, shodli se.