Rozšířené ošetřovné a miliardy na bezúročné úvěry. Vláda kývla na další pomoc v krizi

ČTK aoc ČTK, aoc
20. 3. 2020 12:58
Vláda ve čtvrtek nabídla rodinám další finanční podporu během pandemie koronaviru v podobě rozšíření ošetřovného - nově by na něj měli dosáhnout i rodiče s dětmi až do 13 let včetně OSVČ a dávka by se měla vyplácet po celou dobu uzavření škol a školek. Pro podnikatele pak stát rozhodl o vydělení dalších 10 miliard na bezúročné půjčky. Projděte si jednotlivé body pomoci podrobněji.
Foto: Thinkstock

Co je to ošetřovné

Ošetřovné představuje jednu z šesti dávek českého systému nemocenského pojištění (vedle nemocenského, dlouhodobého ošetřovného, peněžité pomoci v mateřství, otcovské a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství). 

  • Na tento typ dávky má nárok zaměstnanec, který nemůže pracovat, protože ošetřuje nemocného člena domácnosti. Ošetřovné ale zaměstnanci také náleží ve chvíli, když musí pečovat o dítě doma, protože škola nebo školka byla uzavřena (například právě kvůli epidemii), dále protože dítěti byla nařízena karanténa, nebo osoba, která jinak o dítě pečuje sama, onemocněla.

Změny, které kvůli situaci ohledně pandemie prosazuje miniserstvo práce a sociálních věcí, nejsou novelou zákona o nemocenském opatření. Jde o samostatný zákon, který slouží jako dočasné opatření reagující na současnou kritickou situaci ohledně koronaviru. Ve chvíli, kdy mimořádná situace pomine, vejdou v platnost opět původní pravidla.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Pražské letiště loni odbavilo 3,66 miliony pasažérů, o 79 procent méně

Pražské letiště Václava Havla loni odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je meziroční propad o 79 procent. Zároveň je to nejnižší počet cestujících za posledních 25 let. Loňský rok bezprecedentně narušila koronavirová krize, před ní provoz rostl. Letiště, které kvůli ztrátám muselo i propouštět, v letošním roce očekává postupně obnovování dopravy.

Vloni se tak přerušila série od roku 2013, kdy na letišti provoz nepřetržitě rostl až k rekordním 17,8 milionu cestujících v roce 2019.

Před krizí přitom letiště očekávalo pro rok 2020 další růst, ten se však zastavil na jaře po vypuknutí pandemie koronaviru. Ta během jarních měsíců snížila počet cestujících o více než 99 procent. V létě sice provoz postupně rostl ke zhruba 600.000 cestujících za červenec a srpen, stále však byl hluboko pod normálem. Krize navíc na podzim znovu zesílila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy