Rozšířené ošetřovné a miliardy na bezúročné úvěry. Vláda kývla na další pomoc v krizi

ČTK aoc ČTK, aoc
20. 3. 2020 12:58
Vláda ve čtvrtek nabídla rodinám další finanční podporu během pandemie koronaviru v podobě rozšíření ošetřovného - nově by na něj měli dosáhnout i rodiče s dětmi až do 13 let včetně OSVČ a dávka by se měla vyplácet po celou dobu uzavření škol a školek. Pro podnikatele pak stát rozhodl o vydělení dalších 10 miliard na bezúročné půjčky. Projděte si jednotlivé body pomoci podrobněji.
Foto: Thinkstock

Co je to ošetřovné

Ošetřovné představuje jednu z šesti dávek českého systému nemocenského pojištění (vedle nemocenského, dlouhodobého ošetřovného, peněžité pomoci v mateřství, otcovské a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství). 

  • Na tento typ dávky má nárok zaměstnanec, který nemůže pracovat, protože ošetřuje nemocného člena domácnosti. Ošetřovné ale zaměstnanci také náleží ve chvíli, když musí pečovat o dítě doma, protože škola nebo školka byla uzavřena (například právě kvůli epidemii), dále protože dítěti byla nařízena karanténa, nebo osoba, která jinak o dítě pečuje sama, onemocněla.

Změny, které kvůli situaci ohledně pandemie prosazuje miniserstvo práce a sociálních věcí, nejsou novelou zákona o nemocenském opatření. Jde o samostatný zákon, který slouží jako dočasné opatření reagující na současnou kritickou situaci ohledně koronaviru. Ve chvíli, kdy mimořádná situace pomine, vejdou v platnost opět původní pravidla.

 

Právě se děje

Další zprávy