Češi skupují šicí stroje, činky a televize. Zaměřili se i na investiční stříbro

ČTK ČTK
19. 3. 2020 16:37
Češi se v posledních dnech v souvislosti s vyhlášením stavu nouze a později karantény zásobili zbožím pro udržování kondice v domácím prostředí. Velký zájem mají i o herní konzole a televize. Prodeje vzrostly rovněž u domácích pekáren, fenoménem se staly šicí stroje. Zájem stoupl i v případě investičního stříbra a zlata. Vyplývá to z dat nákupního rádce a srovnávače cen Heureka.cz.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Prodeje o téměř tisíc procent vzrostly například u činek nebo běžeckých pásů. "Další skoky, v řádech stovek procent, pozorujeme v kategoriích z oblasti zábavy - jedná se o televize, notebooky, herní konzole, ale také klasické knihy a e-booky," uvedla obsahová ředitelka Heureky Alexandra Čermáková.

Lidé nepřestali kupovat trvanlivé potraviny nebo krmivo pro psy a kočky. Extrémní zájem je dále o roušky, dezinfekce, gumové rukavice, úklidové prostředky a mýdla. Zvýšená poptávka je také po domácích pekárnách a mrazácích. O stovky procent podle Čermákové vzrostl zájem o zvlhčovače vzduchu, šicí stroje a také investiční stříbro a zlato.

Heureka upozorňuje zákazníky, aby zkontrolovali, zda je jimi vybrané zboží na skladě. Dodací lhůty se totiž podle portálu prodlužují a obchody nemusejí být kvůli tomu schopny dodržet běžnou dodací lhůtu.

E-shopy podle Heureky také plošně omezují platbu dobírkou, aby snížily styk kurýrů se zákazníky. Heureka tak dočasně zakázala ve svém košíku zobrazování dobírky.

Kategorie, které v posledním týdnu rostly o stovky až tisíc procent:

1. činky
2. domácí pekárny
3. respirátory, masky, roušky
4. investiční stříbro
5. herní konzole
6. mrazáky
7. šicí stroje
8. čističky vzduchu a zvlhčovače
9. multifunkční zařízení
10. krmivo pro psy
11. běžecké pásy
12. elektronické knihy
13. investiční zlato
14. krmivo a vitamíny pro kočky
15. kondomy a sexuální pomůcky

Zdroj: Heureka.cz

 

Právě se děje

před 10 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy