Mnohem lepší, než se čekalo. OECD upravila výhledy pro českou ekonomiku

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 31. 5. 2021 11:57
Hrubý domácí produkt (HDP) Česka se v letošním roce zvýší o 3,3 procenta a příští rok tempo jeho růstu zrychlí na 4,9 procenta. Ve svém novém výhledu to v pondělí předpověděla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Výrazně tak zlepšila svou prosincovou prognózu, podle které čekala na letošek růst HDP o 1,5 procenta a na příští rok o 3,3 procenta.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Organizace ve zprávě upozornila, že Česko zažilo jedno z nejrychlejších temp šíření koronaviru v rámci členských zemí OECD, a poukázala na relativně pomalý postup očkování proti covidu-19. "Hospodářské oživení ale ve druhé polovině roku 2021 nabere na síle, jakmile bude populace rozsáhleji očkována," dodala.

OECD rovněž poukázala na vzestup inflace v důsledku růstu cen potravin a pohonných hmot. Předpověděla, že inflace se ve druhé polovině letošního roku a v příštím roce bude pohybovat mezi dvěma a třemi procenty.

Organizace předpokládá, že Česká národní banka (ČNB) v letošním roce zahájí postupné zvyšování úrokových sazeb.

Bankovní rada ČNB začátkem května ponechala základní úrokovou sazbu na 0,25 procenta. ČNB tehdy předpověděla, že HDP se letos zvýší o 1,2 procenta a příští rok o 4,3 procenta. Ministerstvo financí v dubnové prognóze odhadlo růst ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta a v příštím roce na 3,7 procenta.

OECD zlepšila výhled ve světě

Organizace také předpokládá, že globální ekonomika letos vzroste o 5,8 procenta, zatímco v březnu předpovídala nárůst o 5,6 procenta. 

Odhad hospodářského růstu na příští rok organizace zlepšila na 4,4 procenta z dříve předpokládaných čtyř procent. Ekonomika podle OECD těží z očkování proti covidu-19 a z vládních opatření na podporu hospodářského růstu.

Odhad letošního růstu ekonomiky Spojených států, která je největší na světě, OECD zlepšila na 6,9 procenta z březnových 6,5 procenta. Letošní růst v eurozóně nyní odhaduje na 4,3 procenta, zatímco v březnu to bylo pouze 3,9 procenta. Číně na letošní rok OECD předpovídá růst o 8,5 procenta, zatímco v březnové předpovědi uváděla 7,8 procenta. Odhad na příští rok u Číny zlepšila ze 4,9 na 5,8 procenta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy