Ceny řepky se dostaly na rekord. Podle komory podraží řepkové oleje

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
12. 5. 2021 9:42
Ceny řepky na pařížské burze MATIF, což je jedno z nejdůležitějších světových tržišť, se koncem dubna dostaly na rekord, který v přepočtu činil 17 685 korun za tunu, sdělil mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal uvedl, že očekává nárůst cen pro spotřebitele, nejspíš tak zdraží řepkové oleje.
Řepka olejná
Řepka olejná | Foto: DVTV

Za nárůstem ceny je podle Doležala snižující se pěstební výměra, naopak poptávka po řepkovém oleji se zvyšuje. Cena olejů i řepky tak v posledních měsících podle něj strmě roste.

"Evropská unie ještě před přijetím v současnosti diskutované Zelené dohody pro Evropu přijala řadu dílčích opatření a omezení s cílem vyšší ochrany životního prostředí, která ovšem vedou k omezení produkce a tedy i snížení celkové nabídky. Produkce řepky klesla během šesti let o 30 procent, což se samozřejmě při konstantní či dokonce rostoucí poptávce po řepkovém oleji na evropském i světovém trhu promítá do zvyšování cen za surovinu," uvedl.

V ČR klesla plocha řepky za poslední tři roky o 11 procent na loňských 368 000 hektarů. "Pokles pokračuje i v letošním roce, odhadem na 345 000 hektarů, což představuje méně než 12 procent celkové výměry orné půdy v ČR," dodal. Na produkci řepky má negativní vliv podle něj nejen snižující se plocha, ale také počasí a škůdci.

"Vzhledem k tomu, že většina sklizené řepky putuje do potravinářského průmyslu, nižší produkce se následně promítá do vyšších cen potravin pro spotřebitele. Očekáváme, že vzhledem k výše uvedeným trendům bude růst cen řepky a řepkového oleje nadále pokračovat," doplnil prezident komory.

Mluvčí svazu dodal, že nejvyšší ceny řepky jsou tradičně v Číně, kde stála tuna i více než 19 000 Kč. "Neuvěřitelně vysoké úrovně cen za řepku jsou důsledkem jejího nedostatku, nižších zásob a relativně vysokých nákupů Číny, ale i Japonska. V řadě zemí jsou nižší prognózy sklizní řepky, takže i ceny nové sklizně se očekávají vyšší," doplnil Pícha. Nízká úroda řepky se podle něj očekává i u největšího evropského producenta, Francie.

Podle posledních českých údajů ze Státního zemědělského intervenčního fondu činila ceny řepky 10 885 Kč/tunu, meziročně se tak zvýšila o 1101 Kč/t.

Řepka se vedle potravinářství využívá pro výrobu biopaliv, která se podle zákona povinně přimíchávají do benzinu a nafty. Zrušení povinného přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty předloni navrhly čtyři desítky poslanců v čele s Piráty, vláda se postavila proti. Jedním z největších zpracovatelů řepkového semene a výrobcem metylesteru, který se přimíchává do bionafty, je společnost Preol z holdingu Agrofert.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Po střelbě v nákupním centru v USA zůstali dva mrtví a čtyři zranění

Nejméně dva mrtvé a čtyři zraněné, včetně jednoho policisty, si vyžádala střelba v nákupním středisku v Boise, hlavním městě amerického státu Idaho, uvedla agentura AP s odvoláním na místní policii. Podezřelého ze střelby policie po přestřelce zadržela a později upřesnila, že je v kritickém stavu. Podle listu The New York Times si střelba vyžádala dva mrtvé a pět raněných, přičemž zraněný policista byl po ošetření již propuštěn z nemocnice. Podrobnosti o stavu dalších tří raněných nebyly zveřejněny.

"V tuto chvíli předpokládáme, že se jednalo pouze o jediného střelce a že tento incident již nepředstavuje žádné nebezpečí pro širokou veřejnost," uvedla policie podle agentury DPA. O střelcových motivech nedokázal policejní náčelník zatím nic uvést.

Úřady na tiskové konferenci uvedly, že policisté se s podezřelým dostali do přestřelky. Většina nákupního střediska byla vyklizena, ale policisté stále pátrají po případných dalších obětech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy