Další dodavatelé energií opět zdražují. Od září zvýší ceny E.ON i Pražská plynárenská

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 7. 2022 17:25
Od září zvednou ceny energií také společnosti E.ON a Pražská plynárenská. Stálí zákazníci firmy E.ON od podzimu zaplatí zhruba o 15 procent více z celkové ceny, u plynu je nárůst o 50 procent z celkové ceny. Ve středu to řekla mluvčí společnosti Martina Slavíková. Společnost Pražská plynárenská oznámila, že zvýší u části odběratelů ceny zemního plynu v průměru o 29,8 procenta.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Zdražení se u obou společností nedotkne zákazníků s platnou fixovanou cenou. Energie zdražují také další dodavatelé, například ČEZ nebo PRE.

Podle Slavíkové domácnost s menší spotřebou, která elektrickou energii používá pro běžné účely jako svícení nebo zapojení běžných elektrospotřebičů a má roční spotřebu zhruba 1,5 megawatthodiny, zaplatí měsíčně o zhruba 110 korun více než dosud. S novými cenami upraví E.ON také výši záloh.

"Zhruba 80 procent našich zákazníků má už dnes nastavené své zálohy tak, že dokáží pokrýt i plánované zdražení ceníků. U zbylé pětiny klientů budeme muset zálohy od září navýšit. V poslední době vidíme i zvýšený zájem o úpravu záloh ze strany samotných zákazníků," řekl místopředseda představenstva E.ON Energie Jan Zápotočný.

Ke zvýšení cen přiměla firmu dlouhodobě nepříznivá situace na energetických burzách, kde pro své zákazníky kupuje elektrickou energii i zemní plyn. "Ceny na burzách více než rok a půl neustále rostou a zvyšování těchto cen je extrémní. Ceny energií při nákupu na další rok narostly na burzách v porovnání s loňskem u elektřiny čtyřnásobně, a u plynu dokonce téměř pětinásobně. Z toho je patrné, že do ceníků pro zákazníky promítáme tento enormní nárůst pouze částečně," uvedl E.ON.

Od září zvedne ceny i Pražská plynárenská. "Vzhledem k nadále přetrvávajícímu nepříznivému cenovému vývoji na velkoobchodních trzích je s účinností od 1.9. 2022 nucena Pražská plynárenská přistoupit u části zákazníků ke zvýšení prodejní ceny zemního plynu, a to celkově v průměru o 29,8 procenta," sdělil ve středu mluvčí firmy Miroslav Vránek.

Chystané zdražení se podle něj týká domácností a maloodběratelů, kteří využívají základní ceník Standard, popřípadě produkty na něj přímo navázané. Zákazníků využívajících fixované produkty se zvýšení ceny nedotkne.

Pro domácnosti, které využívají plyn na vaření, se měsíční náklady zvýší o 41 korun. Domácnostem, které na plynu vaří a ohřívají s ním vodu, vzrostou náklady o 407 Kč za měsíc, uvedl mluvčí Pražské plynárenské.

Hlavním důvodem růstu cen plynu na burzách jsou události související se situací v Rusku a na Ukrajině a nestabilita dodávek plynu do Evropy. Ceny plynu pak nepřímo ovlivňují i ceny elektřiny, stejně jako zvyšování cen emisních povolenek.

ČEZ zdražil elektřinu v nejběžnějším tarifu pro domácnosti (D02d) v produktu fixovaném na tři roky už od 1. července, od 1. srpna zdražuje znovu. Nyní stojí jedna megawatthodina 6025 korun, od srpna 7464 korun, tedy o více než pětinu. U produktu s fixací na dva roky vzroste cena meziměsíčně o sedm procent na 7501 korun.

Pražská energetika zdražuje od 1. srpna nefixovaný produkt PRE Proud Nefix z původních 4879 korun na 7505 korun za megawatthodinu, tedy zhruba o polovinu. Zdražení nemůže vyloučit ani Pražská plynárenská.

"Vzhledem k vývoji na velkoobchodním trhu do budoucna nelze zvýšení cen vyloučit. V tento moment je to však zatím ve stadiu analýz a úvah," řekl mluvčí Miroslav Vránek.

Řada dodavatelů zvýšila ceny již od 1. července. Například firma innogy zdražila u plynu produkt Optimal fixovaný na tři roky o sto korun na 2510 korun za megawatthodinu. O stokorunu zdražila innogy také produkt na jeden rok Start 12 a produkt na tři roky Garance 36, a to na 2745 korun, respektive 2540 korun. Zdražoval také Centropol. U elektřiny k 1. červenci zvýšil cenu produktu Mini fixovaného na tři roky z původních 5205 korun na 6381 korun.

 

Právě se děje

Další zprávy