Stát čistí komoditní burzy, čtyřem sebral licenci

Po zásahu ministerstev průmyslu a zemědělství může zůstat jen pět komoditních burz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Stát v posledních týdnech odebral licenci třem komoditním burzám na českém trhu. Zatímco rozhodnutí ministerstva průmyslu a obchodu z konce roku ohledně Komoditní burzy Profit už nabylo právní moci, zatím nepravomocně sebralo ministerstvo zemědělství licenci Komoditní burze Praha a Obchodní burze Hradec Králové.

O licenci od ministerstva zemědělství loni v červnu definitivně přišla 1. Karlovarská komoditní burza, nyní je v likvidaci. Povolení pro komodity spadající pod ministerstvo průmyslu a obchodu jí úřad sebral už v roce 2010.

"Důvodem odebírání licencí je skutečnost, že burzy v dlouhodobém horizontu porušují celou řadu ustanovení zákona o komoditních burzách," uvedla bez bližších detailů ředitelka odboru komunikace ministerstva zemědělství Dana Večeřová.

V Česku tak může zůstat jen pět komoditních burz - Plodinová burza Brno, Českomoravská komoditní burza Kladno, společnost Hraprako, Komoditní burza Říčany (zaměřená primárně na obchodování s feroslitinami a legovacími kovy) a PXE (dceřiná společnost Burzy cenných papírů Praha, bývalá Energetická burza Praha).

Na konci roku přišla o licenci Komoditní burza Profit. "Proces odebrání licence byl docela rychlý. Proti rozhodnutí jsme podali rozklad, ten byl ale zamítnut," říká předseda burzovní komory profit Ondřej Grohar. Podle něj byl proces netransparentní.

„Omezený provoz během správního řízení nám způsobil ztráty v řádech milionů korun," upřesňuje Grohar. Burza už od konce loňského roku neobchoduje. Nyní zvažuje, zda se obrátí na správní soud.

Energie bez konkurence?

Zatím nepravomocně přišla o licenci na konci roku také Komoditní burza Praha. Ta přitom byla jednou ze tří, která veřejnému sektoru a dalším středním odběratelům umožňuje obchodovat i s relativně menšími objemy energií. Nadále funguje Českomoravská komoditní burza Kladno. Třetí z této kategorie byla právě burza Profit.

„Rozhodnutí považujeme za hrubě nezákonné. Jsme přesvědčeni, že naše dosavadní činnost je plně v souladu se zákonem o komoditních burzách," brání se předseda Komoditní burzy Praha Milan Nejedlý.

Společnost se proti rozhodnutí odvolala, podala takzvaný rozklad. „Do ukončení řízení se nebudeme k otázkám zákonnosti postupu správních orgánů ve správním řízení dále vyjadřovat," dodává Nejedlý. Správní řízení podle něj působí burze velké ekonomické ztráty.

Komoditní burza Praha působí na trhu již od roku 2002, původně se zaměřovala především na agrární komodity, dříví a dřevní hmotu.

Nejedlý připomíná, že obchodování s elektrickou energií a zemním plynem začala Komoditní burza Praha v roce 2012 - po mnoha letech, kdy na českém trhu existovala pouze jedna komoditní burza se zaměřením na energie a drobné odběratele. Podle Novotného teď znovu může skončit konkurenční prostředí.

Zástupci Českomoravské komoditní burzy Kladno se k omezení konkurenčního prostředí během pondělí na dotaz Aktuálně.cz zatím nevyjádřili.

Podle Nejedlého v Česku sice funguje i zmíněná burza PXE, ta je však určená pro velké objemy licencovaných dodavatelů.

Rozšíření? Ne, konec

Zhruba po roce ukončilo ministerstvo zemědělství správní řízení i s Obchodní burzou Hradec Králové, také v tomto případě odebralo licenci.

"Zažádali jsme si o rozšíření obchodování o energie. V reakci na to s námi bylo zahájeno správní řízení ohledně odebrání licence," upřesnil online deníku Aktuálně.cz předseda burzovní komory Obchodní burzy Hradec Králové Petr Neumann.

Rozhodnutí ještě nenabylo právní moci, burza může podat rozklad. Podle Neumanna této možnosti využije.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy