Přestřelka v telekomunikacích: O2 hrozí regulátorovi žalobou, chce peníze ze sporů s klienty

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
5. 1. 2016 10:48
Desítky tisíc sporů mezi operátory a jejich klienty čekají na vyřízení. Operátor O2 chce jejich rychlé vyřešení a vyhrožuje regulátorovi žalobou o stovky milionů korun. Český telekomunikační úřad ale nařčení z nečinnosti odmítá a na číslech dokládá, že situace je o mnoho lepší než v předchozích letech.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Operátor O2 pohrozil Českému telekomunikačnímu úřadu žalobou kvůli tomu, že je ve velkém prodlení s rozhodováním tisíců spotřebitelských sporů. Telekomunikační společnosti ze skupiny PPF tak prý vznikají stamilionové škody.

"Jsme připraveni tuto náhradu škody vymáhat soudní cestou. Nárok se opírá o zákon upravující odpovědnost státu za nesprávný úřední postup," říká Michal Krejčík z právního oddělení O2 Czech Republic.

Foto: ČTÚ

Regulátor ale nařčení z nečinnosti důrazně odmítá. "Počet nerozhodnutých sporů o peněžitá plnění dlouhodobě klesá. Daří se nám tak postupně snižovat zátěž historicky pramenící z dřívějšího zastaveného převodu této agendy na obecné soudy," říká mluvčí ČTÚ Martin Drtina. "V roce 2015 jsme rozhodli 162 tisíc sporů o nezaplacené faktury, což je třikrát víc, než kolik nových návrhů od operátorů jsme loni obdrželi," dodává.

Operátor O2 evidoval v polovině loňského prosince více než 13 tisíc zahájených správních řízení, u nichž nebylo ani po šesti měsících vydáno žádné rozhodnutí. "Výše škody, která kvůli nečinnosti Českého telekomunikačního úřadu operátorům vzniká, dosahuje řádu stovek milionů korun," tvrdí mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

ČTÚ nepopírá, že počet nedořešených sporů dosahuje desítek tisíc, zároveň ale poukazuje na to, že situace se oproti předchozím rokům výrazně zlepšila. "K 1. lednu 2016 evidujeme 115 tisíc nerozhodnutých návrhů. O rok dříve to přitom bylo 277 tisíc sporů a ještě v roce 2012 přes 400 tisíc nevyřešených stížností. Operátoři loni uplatnili 56 tisíc nových návrhů," vyčísluje Drtina.

Podle zástupců O2 jde o jednoduché spory se zákazníky, kteří neplní své závazky a dluží za telekomunikační služby, které by měl úřad rozhodovat rychle a jednoduše. "Nejde o spory v klasickém slova smyslu. Většinou se jedná o jednoduché, nesporné nároky, jejichž důvodem je platební neschopnost nebo nevůle platit ze strany dlužníka. Dlužná částka většinou nepřesahuje deset tisíc korun," říká Krejčík z O2.

Ani s tím ale ČTÚ nesouhlasí. "Zdaleka ne všechny případy jsou nesporné, kdy pohledávku v dané výši účastník nepopírá," říká Drtina. Operátoři podle něj stále častěji protiprávně uplatňují smluvní pokuty a obdobná příslušenství pohledávek, a ČTÚ je proto musí přezkoumávat. "V těchto případech chráníme zákazníka před situací, kdy po něm operátor bezdůvodně vymáhá plnění, na které právo nemá," dodává Drtina.

Vláda již před několika lety rozhodla o převodu agendy související se stížnostmi na vyúčtování telekomunikačních služeb z ČTÚ na soudy, později své rozhodnutí po protestech soudců vzala zpět. Nově převod schválila letos v březnu s tím, že by se měl uskutečnit na začátku roku 2017.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle ruské diplomacie vyhostí i pět diplomatů z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Zveřejnila rovněž sankční seznam osmi bývalých i současných předních amerických činitelů, informovaly zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva dnes také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečností poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.

Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy