Mimořádná zpráva

Přestřelka v telekomunikacích: O2 hrozí regulátorovi žalobou, chce peníze ze sporů s klienty

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
5. 1. 2016 10:48
Desítky tisíc sporů mezi operátory a jejich klienty čekají na vyřízení. Operátor O2 chce jejich rychlé vyřešení a vyhrožuje regulátorovi žalobou o stovky milionů korun. Český telekomunikační úřad ale nařčení z nečinnosti odmítá a na číslech dokládá, že situace je o mnoho lepší než v předchozích letech.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Operátor O2 pohrozil Českému telekomunikačnímu úřadu žalobou kvůli tomu, že je ve velkém prodlení s rozhodováním tisíců spotřebitelských sporů. Telekomunikační společnosti ze skupiny PPF tak prý vznikají stamilionové škody.

"Jsme připraveni tuto náhradu škody vymáhat soudní cestou. Nárok se opírá o zákon upravující odpovědnost státu za nesprávný úřední postup," říká Michal Krejčík z právního oddělení O2 Czech Republic.

Foto: ČTÚ

Regulátor ale nařčení z nečinnosti důrazně odmítá. "Počet nerozhodnutých sporů o peněžitá plnění dlouhodobě klesá. Daří se nám tak postupně snižovat zátěž historicky pramenící z dřívějšího zastaveného převodu této agendy na obecné soudy," říká mluvčí ČTÚ Martin Drtina. "V roce 2015 jsme rozhodli 162 tisíc sporů o nezaplacené faktury, což je třikrát víc, než kolik nových návrhů od operátorů jsme loni obdrželi," dodává.

Operátor O2 evidoval v polovině loňského prosince více než 13 tisíc zahájených správních řízení, u nichž nebylo ani po šesti měsících vydáno žádné rozhodnutí. "Výše škody, která kvůli nečinnosti Českého telekomunikačního úřadu operátorům vzniká, dosahuje řádu stovek milionů korun," tvrdí mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

ČTÚ nepopírá, že počet nedořešených sporů dosahuje desítek tisíc, zároveň ale poukazuje na to, že situace se oproti předchozím rokům výrazně zlepšila. "K 1. lednu 2016 evidujeme 115 tisíc nerozhodnutých návrhů. O rok dříve to přitom bylo 277 tisíc sporů a ještě v roce 2012 přes 400 tisíc nevyřešených stížností. Operátoři loni uplatnili 56 tisíc nových návrhů," vyčísluje Drtina.

Podle zástupců O2 jde o jednoduché spory se zákazníky, kteří neplní své závazky a dluží za telekomunikační služby, které by měl úřad rozhodovat rychle a jednoduše. "Nejde o spory v klasickém slova smyslu. Většinou se jedná o jednoduché, nesporné nároky, jejichž důvodem je platební neschopnost nebo nevůle platit ze strany dlužníka. Dlužná částka většinou nepřesahuje deset tisíc korun," říká Krejčík z O2.

Ani s tím ale ČTÚ nesouhlasí. "Zdaleka ne všechny případy jsou nesporné, kdy pohledávku v dané výši účastník nepopírá," říká Drtina. Operátoři podle něj stále častěji protiprávně uplatňují smluvní pokuty a obdobná příslušenství pohledávek, a ČTÚ je proto musí přezkoumávat. "V těchto případech chráníme zákazníka před situací, kdy po něm operátor bezdůvodně vymáhá plnění, na které právo nemá," dodává Drtina.

Vláda již před několika lety rozhodla o převodu agendy související se stížnostmi na vyúčtování telekomunikačních služeb z ČTÚ na soudy, později své rozhodnutí po protestech soudců vzala zpět. Nově převod schválila letos v březnu s tím, že by se měl uskutečnit na začátku roku 2017.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Sněmovna schválila zvýšení příspěvků na péči o handicapované v sociálních ústavech

Sněmovna v pátek schválila zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením, kteří využívají pobytové sociální služby. Částky by měly být podle poslanecké novely o sociálních službách stejné, jaké dostávají postižení lidé, kteří žijí doma. Stát by na těchto dotacích vydal podle odhadu předkladatelů o 3,4 miliardy korun ročně navíc. Naopak by ale díky tomu mohl podle nich snížit dotace na sociální služby. Předloha nyní poputuje k projednání do Senátu.

Navrhovaná změna se týká postižených lidí ve dvou nejvyšších stupních závislosti na pomoci druhých. U nich závisí výše příspěvku na rozdíl od obyvatel s lehčími postiženími na tom, zda žijí v zařízeních sociálních služeb, nebo doma. Cílem návrhu je podle předkladatelů z řad ANO, ČSSD, SPD, KSČM a KDU-ČSL v čele s Janou Pastuchovou (ANO) odstranění prvků diskriminace. Sněmovna novelu schválila zrychleně už v prvním čtení hlasy 111 ze 123 přítomných poslanců.

Lidé mladší 18 let ve třetím stupni závislosti, kteří využívají pobytová zařízení, by dostávali podle novely 13 900 korun měsíčně, o 4000 korun víc než teď. Při úplné závislosti, tedy čtvrtém stupni, by příspěvek vzrostl o 6000 korun na 19 200 korun za měsíc. O stejné částky by se zvýšily i příspěvky na péči dospělým postiženým ve třetím a čtvrtém stupni v sociálních zařízeních, a to na 12.800 korun a 19 200 korun měsíčně.

Příspěvky na péči pobírá v současnosti podle důvodové zprávy kolem 360 000 lidí. V sociálních zařízeních pobývá kolem 40 000 lidí ve dvou nejvyšších stupních závislosti na pomoci druhých, stojí v podkladech. Díky zvýšení příspěvku na péči by mohly podle předkladatelů klesnout státní dotace poskytovatelům sociálních služeb a celá změna by nakonec mohla být i rozpočtově neutrální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy