Elektrárna Počerady bude Tykačova. ČEZ nevyslyšel ekology, špinavého zdroje se zbaví

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 1. 2020 11:42
Novým majitelem hnědouhelné elektrárny Počerady bude od roku 2024 skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Společnost ČEZ, dosavadní majitel elektrárny, nevyužila do konce roku 2019 opci, aby prodej odvolala. ČEZ za elektrárnu získá dvě miliardy korun.
Uhelná elektrárna Počerady.
Uhelná elektrárna Počerady. | Foto: Economia

V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná z dnešní skupiny Sev.en Energy s ČEZ dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let, jejíž součástí byly i dvě opce na prodej, respektive ponechání si elektrárny.

Při možné první opci v roce 2015 zůstala elektrárna majetkem ČEZ. Druhá platila do konce loňského roku. "S ohledem na další kroky Evropské komise omezující stále více využívání uhlí v souvislosti s přechodem na bezemisní ekonomiku ČEZ tuto opci nevyužil," uvedl ve čtvrtek mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Sdělil, že ČEZ očekává, že se Sev.en Energy se uskuteční další jednání. "Nelze nyní předjímat, co z těchto jednání vzejde," doplnil. Podle informací ČTK existuje například i možnost, že Tykačova firma převezme elektrárnu dříve.

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák v listopadu uvedl, že firmě nedává ekonomický smysl provozovat elektrárnu, pro kterou nemá svoje vlastní uhlí. Tím se podle něj Počerady liší například od elektráren Prunéřov, Tušimice a Ledvice, které spalují uhlí ČEZ.

Mimo smlouvu z roku 2013 stojí nabídka, kterou podal na koupi elektrárny Počerady předloni Tykač. Měl nabízet deset miliard korun, dozorčí rada ČEZ ale prodej neschválila. Možnou transakci tehdy kritizoval mimo jiné současný premiér Andrej Babiš (ANO), v té době ministr financí.

Nezodpovědné, zní od ekologů

Prodej elektrárny ostře napadají ekologové. Ekologické organizace Hnutí Duha, Greenpeace a Limity jsme my uvedly, že považují rozhodnutí ČEZ za nezodpovědné. Skupina Sev.en Energy podle nich elektrárnu bude chtít provozovat dlouhodobě, ideálně do vytěžení velkolomu Vršany na Mostecku po roce 2050.

"Zajistíme, aby elektrárna i nadále dodávala spolehlivou a dostupnou energii lidem a firmám v ČR do té doby, dokud za ní nebude spolehlivá a dostupná náhrada, například nový jaderný zdroj. Poskytneme tím zároveň čas na přípravu a rozvoj dalších nových řešení a technologií v energetice i ověření reálných možností obnovitelných zdrojů energie," sdělila ve čtvrtek mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Babiš dříve uvedl, že nový blok Jaderné elektrárny Dukovany by měl být dokončen v roce 2036.

Sev.en Energy dále uvedla, že hodlá do modernizace a ekologických opatření v hnědouhelné elektrárně Počerady investovat miliardy korun, aby zdroj splňoval stále přísnější limity pro ekologický provoz.

V listopadu ekologové uspořádali happening před budovou ČEZ. Zástupcům ČEZ předali petici s více než 10 000 podpisy proti prodeji elektrárny. Hnutí Arnika loni v říjnu uvedlo, že Počerady jsou spolu s elektrárnou Prunéřov nejhorším českým zdrojem vypouštěné rtuti do ovzduší, vody a půdy. Počerady s Prunéřovem a Tušimicemi jsou i největším českým zdrojem skleníkových plynů.

Jiří Koželouh z Hnutí Duha uvedl, že by považoval za absurdní, pokud by elektrárna nespadla do první vlny zavírání na základě doporučení takzvané uhelné komise.

Minoritní akcionář a kritik současného vedení ČEZ Michal Šnobr pak kritizuje ČEZ za to, že za elektrárnu od konkurence obdrží pouze dvě miliardy korun. "Cena za energetický areál neodpovídající, strategicky tragický krok, přesto vláda Andreje Babiše nechá notoriky v poškozování hodnoty ČEZ fungovat dál," uvedl na Twitteru.

Elektrárna Počerady leží mezi městy Louny a Most. Svým instalovaným výkonem pětkrát 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi.

 

Právě se děje

Další zprávy