Aktivisté po třech dnech opustili rypadlo ve Vršanech. Policie je na místě zajistila

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 10. 2019 16:44
Skupina aktivistů ukončila téměř třídenní protest proti těžbě uhlí na velkorypadle v lomu ve Vršanech na Mostecku. Na stroj vylezlo osm lidí v úterý ráno na protest proti zvažovanému prodeji elektrárny Počerady firmě Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Po 60 hodinách sestoupili dolů, policie je na místě zajistila.
Aktivisté na Mostecku protestují proti těžbě uhlí
Aktivisté na Mostecku protestují proti těžbě uhlí | Foto: ČTK

"Svou akcí jsme chtěli dodat odvahu lidem. Vláda a politici při řešení klimatické krize selhávají. Teď je to na nás všech," uvedli maskovaní aktivisté na videu. Už během akce řekli, že nechtějí pasivně přihlížet tomu, "jak hrstka jedinců bezostyšně vykořisťuje naši planetu, ohrožuje budoucnost lidstva a jeho celkovou existenci, a to jen pro svůj zisk".

"Osoby zajistíme, provedeme ověření totožnosti a projednání podezření z přestupkové činnosti," řekla mluvčí policie Jana Slámová.

Aktivisté z hnutí Against Coal vedle zastavení těžby uhlí žádali, aby ministerstvo životního prostředí zamítlo výjimku z emisních limitů pro hnědouhelnou elektrárnu Chvaletice, která stejně jako lom patří firmě Sev.en Energy. Ministerstvo nyní oznámilo, že o výjimce rozhodne v první polovině listopadu. Na to se odvolali také aktivisté - v krátkém videu na Twitteru uvádějí, že tak dlouho na rypadle čekat nebudou.

Pardubický kraj v létě vyhověl žádosti elektrárny Chvaletice o výjimku na budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku. Úřad ale stanovil omezující podmínky. Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci. Elektrárna uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun. Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979.

Kolesové rypadlo K800, které aktivisté obsadili, těží skrývku na slatinské výsypce, těžbu uhlí tak zásadně neohrozili. Stroj o hmotnosti 1400 tun je vysoký 31 metrů a 75 metrů dlouhý. Sev.en Energy nahlásila událost báňskému úřadu a spolupracovala s policií, která byla po celou dobu protestu na místě.

 

Právě se děje

Další zprávy