Nezaměstnanost v lednu tradičně stoupla, přesto je nejnižší od roku 2008

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 8. 2. 2017 9:53
Úřady práce registrují 389 416 uchazečů o práci. To je sice o osm tisíc více než v prosinci, ale o téměř 78 tisíc méně než před rokem. Nejnižší nezaměstnanost z krajů hlásí Praha, nejvyšší Ústecký kraj. Z okresů je nejméně lidí bez práce v Rychnově nad Kněžnou a Praze-východ, nejvíce v Karviné.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha – Nezaměstnanost v Česku v lednu vzrostla na 5,3 procenta z prosincových 5,2 procenta. Lidí bez práce přibylo zhruba o 8000 na 389 416 uchazečů. Je to ale o téměř 78 000 nezaměstnaných méně než ve stejném měsíci loni a zároveň jde o nejnižší lednovou hodnotu od roku 2008.

Podle Úřadu práce ČR, který dnes čísla oznámil, roste v lednu nezaměstnanost pravidelně. Od prosince přibylo volných pracovních míst, zaměstnavatelé jich nabízeli 135 536.

Podíl nezaměstnaných osob na počtu obyvatel v okresech ČR ke konci ledna 2017.
Podíl nezaměstnaných osob na počtu obyvatel v okresech ČR ke konci ledna 2017. | Foto: Úřad práce ČR

"Došlo k postupnému útlumu sezonních prací, hlavně ve stavebnictví a v zemědělství. V souvislosti s tím stoupl počet mužů, kteří se hlásili do evidence ÚP ČR," uvedla generální ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková. Přicházeli podle ní i lidé, kterým na konci loňského roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody. Své podnikání přerušili i někteří živnostníci.

Sadílková zároveň podotýká, že v meziročním srovnání nezaměstnanost stále zaznamenává rekordní hodnoty. "Dlouhodobý prorůstový výkon ekonomiky a poptávka zaměstnavatelů po nových zaměstnancích tak dokázaly sezonní vlivy téměř vyrovnat," dodala.

Nejnižší nezaměstnanost byla na začátku roku v Praze, 3,3 procenta. Naopak nejhůře je na tom stále Ústecký kraj s podílem nezaměstnaných 7,9 procenta. Z okresů byla nejnižší nezaměstnanost v Rychnově nad Kněžnou a v Praze-východ, shodně 1,8 procenta. Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 36 regionů. Na Karvinsku byla míra nezaměstnanosti 10,4 procenta, což je nejvíce v zemi.

Nezaměstnanost podle okresů:

okres podíl nezaměstnaných
Karviná 10,4 %
Most 10,1 %
Bruntál 9,4 %
Jeseník 9,4 %
Znojmo 9,0 %
Ostrava-město 9,0 %
Ústí nad Labem 8,6 %
Chomutov 8,2 %
Hodonín 8,2 %
Děčín 8,1 %
Sokolov 7,5 %
 ...  ...
Rokycany 3,5 %
České Budějovice 3,4 %
Pelhřimov 3,4 %
Pardubice 3,4 %
Praha 3,3 %
Plzeň-jih 3,3 %
Jičín 3,2 %
Plzeň-město 3,0 %
Benešov 2,9 %
Mladá Boleslav 2,8 %
Praha-západ 2,8 %
Praha-východ 1,8 %
Rychnov nad Kněžnou 1,8 %

Ve srovnání s prosincem nezaměstnanost v lednu rostla v 71 regionech, v pěti klesla a v jednom se nezměnila. Na jedno volné pracovní místo nyní připadá 2,9 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (15,8), Jeseník (13) a Ústí nad Labem (10,6).

Počet uchazečů na jedno volné pracovní místo:

okres počet
Karviná 15,8
Jeseník 13
Ústí nad Labem 10,6
Znojmo 9,9
Hodonín 9,3
Sokolov 8,5
Bruntál 7,5
Chomutov 7,3
Děčín 6,6
... ...
Domažlice 1,4
Beroun 1,4
Mladá Boleslav 1,4
Praha 1,4
Cheb 1,3
Ústí nad Orlicí 1,3
Tachov 1,3
Plzeň-město 1,2
Rychnov nad Kněžnou 0,8
Pardubice 0,7
Praha-východ 0,6

Česká ekonomika podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka nadále vytváří řadu volných pracovních míst, část těchto pracovních pozic je ale obtížně obsadit. "Často dochází k nesouladu místa, kdy pracovní pozice jsou nabízeny v regionech s velmi nízkou nezaměstnaností, zatímco v regionech s vyšší nezaměstnaností je počet volných pracovních míst nižší," vysvětluje Novák. "V některých případech naopak uchazeči nesplňují požadovaná kritéria zaměstnavatele a v některých případech pro změnu potenciální zaměstnanci neakceptují výši mzdy či pracovní podmínky," dodává analytik.

Zaměstnavatelé měli v lednu největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, dělníky, kuchaře, uklízeče, pracovníky ostrahy, svářeče, řezače plamenem a páječe nebo nástrojáře. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory.

V plném proudu je také zimní sezona v horských střediscích. V řadě z nich nezaměstnanost prakticky zůstala na stejné úrovni jako v prosinci. Tamní zaměstnavatelé hledali ve větší míře trenéry a instruktory lyžování, obsluhu vleků nebo pracovníky v hotelových provozech.

V evidenci Úřadu práce bylo nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, všeobecných administrativních pracovníků, uklízečů, zedníků, kamnářů, dlaždičů, montérů, pracovníků v ostraze, řidičů osobních a malých dodávkových automobilů, pomocných manipulačních dělníků nebo pracovníků v gastronomii.

"Pokračující příznivý vývoj ekonomiky bude nezaměstnanost snižovat i v letošním roce. Vzhledem k její velmi nízké úrovni a nedostatku vhodné pracovní síly však bude její pokles ve srovnání s předchozími roky pomalejší a její průměrnou výši očekáváme poblíž pěti procent," domnívá se ekonom ING Bank Jakub Seidler.

 

Právě se děje

Další zprávy