Chceme lidi z Ukrajiny, vzkazují zástupci byznysu vládě. Firmy chtějí ušetřit, varuje Středula

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 2. 2017 13:03
Vládní projekt na legální přijímání Ukrajinců podle zástupců Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy v praxi nefunguje. Firmy nemohou čekat půl roku, což se nyní podle nich děje. Vzhledem k rekordně vysoké zaměstnanosti v Česku není možné volná pracovní místa obsadit českými uchazeči, stěžují si firmy. Chtějí, aby ministerstva přijala nové lidi, kteří budou žádosti Ukrajinců o práci v Česku vyřizovat rychleji. Odbory varují, že za dovozem Ukrajinců může být zájem získat levnou práci.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha – Zaměstnavatelé vyzvali vládu, aby řešila nedostatek pracovníků v Česku a umožnila dočasný nábor ukrajinských uchazečů o práci. Vládní projekt na legální přijímání Ukrajinců podle zástupců Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy v praxi nefunguje. Kvóta je vyčerpaná do června a vyřízení pracovní karty pro jednoho uchazeče trvá až šest měsíců. Vláda se má problematikou zabývat ve středu.

"Vyzýváme vládu ČR, aby urychleně přijala návrh na navýšení personální kapacity ministerstev zahraničí a vnitra za účelem zrychlení vyřizování vyššího počtu žádostí o zaměstnanecké karty a pomohla firmám zajistit potřebné chybějící personální zdroje k zabezpečení výroby a služeb," zní hlavní požadavek zástupců byznysu.

Vláda se má problematikou zabývat ve středu. Ministerstvo zahraničí nechce záležitost komentovat předtím, než ji kabinet projedná.

Firmy potřebují podle Konfederace podnikatelských a zaměstnavatelských svazů obsadit kolem 140 000 volných pozic jakýmikoli pracovníky. V rámci současného takzvaného "režimu Ukrajina" je roční kvóta stanovena na 3800 potenciálních pracovníků. Po navýšení kapacity obou ministerstev by se mohl zvýšit počet uchazečů na více než dvojnásobek, řekl prezident konfederace Jan Wiesner.

"Vzhledem k rekordně vysoké zaměstnanosti v ČR není možné volná pracovní místa obsadit českými uchazeči. Proto se firmy obrací do zahraničí. Pokud se vláda rozhodla, že jim v tom pomůže, nemůže přeci ignorovat nefungující situaci. Firmy potřebují zaměstnance nyní, ne za půl roku. Do té doby můžou naše firmy přijít o zakázky, zákazníky a brzy budou řešit opačný problém, než je nábor zaměstnanců," uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Nepružnost orgánů například v porovnání s Polskem je podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého až zahanbující. "Dlouhodobě nás Ukrajinci samozřejmě nezachrání, ale krátkodobě mohou pomoci. Vláda pro to však musí něco udělat," poznamenal.

Odbory varují, že za dovozem Ukrajinců může být zájem získat levnou práci, dokumentuje to nabídka volných míst z databáze úřadů práce. "Často u odborných dělnických profesí narazím na nabídku mzdy kolem 12 000 korun. Za tyto peníze nemůže český občan plnohodnotně žít a je zcela jasné, že se těžko na takovéto pozice na hranici chudoby čeští zaměstnanci nalákají. Pokud po měsíci není místo obsazeno, je možné ho obsadit zahraničním zaměstnancem. A tím je onen 'vysněný' Ukrajinec," uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Ministerstvo zahraničí od února zvýšilo měsíční kvótu pro přijímání žádostí o pracovní povolení pro Ukrajince z 320 na 400. Pokud vláda schválí personální posílení generálního konzulátu ve Lvově, kvóta se zvedne na 800. Vláda od listopadu 2015 schválila dva projekty, jejichž cílem je usnadnit příchod Ukrajinců do českých firem. Zaměstnavatelé si opakovaně stěžovali na to, že i tak je vyřizování pracovních povolení zdlouhavé.

Hospodářská komora v lednu uvedla, že firmám se podle dat úřadů práce nedaří obsadit více než 130 000 volných pozic. Největší poptávka je po obráběčích, svářečích, montážních dělnících, skladnících, obsluhách vysokozdvižných vozíků nebo řidičích nákladních vozidel. České firmy ale postrádají i švadleny, pekaře, pěstitele nebo tiskaře.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) loni v květnu upozornil na to, že obsadit statisíce míst Ukrajinci nebude možné. Počet vyřízených pracovních povolení pro rok 2016 tehdy odhadl na 5000.

Vytváříme stejnou hodnotu, přinášíme obrovský zisk, nespokojenost našich zaměstnanců s nedoceněním je často oprávněná, říká odborář Josef Středula. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy