Chceme lidi z Ukrajiny, vzkazují zástupci byznysu vládě. Firmy chtějí ušetřit, varuje Středula

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 2. 2017 13:03
Vládní projekt na legální přijímání Ukrajinců podle zástupců Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy v praxi nefunguje. Firmy nemohou čekat půl roku, což se nyní podle nich děje. Vzhledem k rekordně vysoké zaměstnanosti v Česku není možné volná pracovní místa obsadit českými uchazeči, stěžují si firmy. Chtějí, aby ministerstva přijala nové lidi, kteří budou žádosti Ukrajinců o práci v Česku vyřizovat rychleji. Odbory varují, že za dovozem Ukrajinců může být zájem získat levnou práci.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha – Zaměstnavatelé vyzvali vládu, aby řešila nedostatek pracovníků v Česku a umožnila dočasný nábor ukrajinských uchazečů o práci. Vládní projekt na legální přijímání Ukrajinců podle zástupců Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy v praxi nefunguje. Kvóta je vyčerpaná do června a vyřízení pracovní karty pro jednoho uchazeče trvá až šest měsíců. Vláda se má problematikou zabývat ve středu.

"Vyzýváme vládu ČR, aby urychleně přijala návrh na navýšení personální kapacity ministerstev zahraničí a vnitra za účelem zrychlení vyřizování vyššího počtu žádostí o zaměstnanecké karty a pomohla firmám zajistit potřebné chybějící personální zdroje k zabezpečení výroby a služeb," zní hlavní požadavek zástupců byznysu.

Vláda se má problematikou zabývat ve středu. Ministerstvo zahraničí nechce záležitost komentovat předtím, než ji kabinet projedná.

Firmy potřebují podle Konfederace podnikatelských a zaměstnavatelských svazů obsadit kolem 140 000 volných pozic jakýmikoli pracovníky. V rámci současného takzvaného "režimu Ukrajina" je roční kvóta stanovena na 3800 potenciálních pracovníků. Po navýšení kapacity obou ministerstev by se mohl zvýšit počet uchazečů na více než dvojnásobek, řekl prezident konfederace Jan Wiesner.

"Vzhledem k rekordně vysoké zaměstnanosti v ČR není možné volná pracovní místa obsadit českými uchazeči. Proto se firmy obrací do zahraničí. Pokud se vláda rozhodla, že jim v tom pomůže, nemůže přeci ignorovat nefungující situaci. Firmy potřebují zaměstnance nyní, ne za půl roku. Do té doby můžou naše firmy přijít o zakázky, zákazníky a brzy budou řešit opačný problém, než je nábor zaměstnanců," uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Nepružnost orgánů například v porovnání s Polskem je podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého až zahanbující. "Dlouhodobě nás Ukrajinci samozřejmě nezachrání, ale krátkodobě mohou pomoci. Vláda pro to však musí něco udělat," poznamenal.

Odbory varují, že za dovozem Ukrajinců může být zájem získat levnou práci, dokumentuje to nabídka volných míst z databáze úřadů práce. "Často u odborných dělnických profesí narazím na nabídku mzdy kolem 12 000 korun. Za tyto peníze nemůže český občan plnohodnotně žít a je zcela jasné, že se těžko na takovéto pozice na hranici chudoby čeští zaměstnanci nalákají. Pokud po měsíci není místo obsazeno, je možné ho obsadit zahraničním zaměstnancem. A tím je onen 'vysněný' Ukrajinec," uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Ministerstvo zahraničí od února zvýšilo měsíční kvótu pro přijímání žádostí o pracovní povolení pro Ukrajince z 320 na 400. Pokud vláda schválí personální posílení generálního konzulátu ve Lvově, kvóta se zvedne na 800. Vláda od listopadu 2015 schválila dva projekty, jejichž cílem je usnadnit příchod Ukrajinců do českých firem. Zaměstnavatelé si opakovaně stěžovali na to, že i tak je vyřizování pracovních povolení zdlouhavé.

Hospodářská komora v lednu uvedla, že firmám se podle dat úřadů práce nedaří obsadit více než 130 000 volných pozic. Největší poptávka je po obráběčích, svářečích, montážních dělnících, skladnících, obsluhách vysokozdvižných vozíků nebo řidičích nákladních vozidel. České firmy ale postrádají i švadleny, pekaře, pěstitele nebo tiskaře.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) loni v květnu upozornil na to, že obsadit statisíce míst Ukrajinci nebude možné. Počet vyřízených pracovních povolení pro rok 2016 tehdy odhadl na 5000.

Vytváříme stejnou hodnotu, přinášíme obrovský zisk, nespokojenost našich zaměstnanců s nedoceněním je často oprávněná, říká odborář Josef Středula. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 28 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy