V samotné eurozóně se míra nezaměstnanosti v květnu zvýšila na 7,4 procenta z dubnových 7,3 procenta. Její nárůst byl mírnější, než očekávali analytici. Ti podle průzkumu agentury Reuters počítali se zvýšením na 7,7 procenta.
Růst nezaměstnanosti v Evropě podle agentury AP pomáhají brzdit programy na podporu trhu práce, kterými se vlády snaží zmírnit dopady koronavirové krize. Ve Spojených státech míra nezaměstnanosti v květnu činila 13,3 procenta, údaje o červnovém vývoji zveřejní americká vláda dnes odpoledne.
Eurostat odhadl, že v celé Evropské unii bylo v květnu bez práce 14,366 milionu lidí. Ve srovnání s dubnem se tak jejich počet zvýšil o zhruba 253 000. V eurozóně počet nezaměstnaných podle úřadu meziměsíčně vzrostl o 159 000 na 12,146 milionu.
Zvýšil se také počet nezaměstnaných mezi mladými do 25 let. Nezaměstnanost v této kategorii je dlouhodobě více než dvojnásobná ve srovnání s celkovou mírou nezaměstnanosti. V EU v květnu dosahovala 15,7 procenta a v eurozóně 16 procent. V obou případech tak meziměsíčně vzrostla o 0,3 procentního bodu.
Evropská ekonomika se již několik měsíců potýká s negativními dopady koronavirové krize. Mezinárodní měnový fond (MMF) minulý týden předpověděl, že ekonomika eurozóny se v letošním roce propadne o 10,2 procenta. V příštím roce pak očekává šestiprocentní nárůst.