Léto tradičně zvedlo čísla nezaměstnanosti, na úřadech práce přibylo devět tisíc lidí

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 8. 8. 2019 9:45
Nezaměstnanost v Česku v červenci stoupla na 2,7 procenta z červnových 2,6 procenta, jde o letošní druhý nárůst nezaměstnanosti. Kromě ledna totiž nezaměstnanost v dalších měsících klesala a v červnu stagnovala.
Podíl nezaměstnaných osob
Podíl nezaměstnaných osob | Foto: ÚP ČR

V červenci bylo bez práce zhruba o 9400 lidí více než v červnu, a to 205 120 lidí, což je ale nejnižší červencová hodnota od roku 1997. Přibylo i volných pracovních míst. Oznámil to ve čtvrtek Úřad práce ČR.

Okresy s nejvyšší nezaměstnaností:

Okres Podíl nezaměstnaných osob v procentech
Karviná 6,7
Ostrava-město 5,2
Most 4,9
Chomutov 4,8
Bruntál 4,6
Ústí nad Labem 4,6
Louny 4,4
Hodonín 4,1
Brno-město 4,1
Znojmo 4

"Podíl nezaměstnaných dosáhl svého minima v červnu, další pokles už neočekáváme. Ekonomika zpomaluje a pomalým tempem se bude uvolňovat i trh práce. Přesto podíl nezaměstnaných bude tento rok nejnižší v historii, když se v průměru bude pohybovat pod 3 procenta," říká Monika Junicke, ekonomka Komerční banky.

Podle ní bariéra nedostatku zaměstnanců bude přetrvávat především ve stavebnictví a ve službách, což se prý projeví i na růstu mezd. "Ty by letos měly přidat 6,5 procenta, v příštím roce už ale tak rychle neporostou, v průměru si připíší 5 procent," říká Junicke.

Okresy s nejnižší nezaměstnaností:

Okres Podíl nezaměstnaných osob v procentech
Praha-východ 1,2
Jindřichův Hradec 1,2
Rychnov nad Kněžnou 1,3
Pelhřimov 1,4
Praha-západ 1,5
Prachatice 1,6
Plzeň-jih 1,6
Písek 1,6
Cheb 1,6
Benešov 1,6

Nejnižší nezaměstnanost byla ke konci července stejně jako v červnu v Pardubickém kraji a Jihočeském kraji, činila shodně 1,9 procenta. Naopak nejvyšší nezaměstnanost byla nadále v Moravskoslezském kraji, kde proti červnu stoupla o desetinu procentního bodu na 4,3 procenta.

Volných pracovních míst v červenci evidoval úřad práce 346 563, což je o 4053 více než v červnu a o 36 567 více než před rokem. Nejvíce volných pozic chtějí obsadit zaměstnavatelé v Praze, ve Středočeském, v Plzeňském, Jihomoravském a Pardubickém kraji. Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 0,6 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (5,5), Sokolov (2,7) a Ústí nad Labem (2,4).

"Struktura volných pracovních míst se v červenci nijak významně nezměnila. I nadále převažuje poptávka po méně kvalifikovaných pracovnících, jako jsou montážní dělníci či pomocní pracovníci ve výrobě a ve stavebnictví. Vysoká poptávka zůstává ze strany firem i po řidičích nákladních vozidel, svářečích či skladnících," vysvětluje Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

"Za mírným nárůstem nezaměstnanosti stojí každoročně se opakující příchod části zaměstnanců ze školství do evidence ÚP ČR a také mírně snížená aktivita firem v letním období v oblasti přijímání nových zaměstnanců z důvodů celopodnikových dovolených," uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková. V menší míře se do evidence uchazečů o zaměstnání začali hlásit i čerství absolventi škol, příchod hlavní vlny ale čekáme v září, dodala.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy