Nová povinnost pro majitele bytů: Měřte spotřebu tepla

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
10. 3. 2014 6:47
Majitele panelákového bytu vyjde instalace zařízení na zhruba tři tisíce korun. Za chybějící měřič hrozí od příštího roku pokuta až do výše 200 tisíc.
Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Máte doma u topení už nainstalován měřič tepla? Pokud ne, máte čas to napravit a investici v řádech jednotek tisíců korun provést jen do konce roku 2014, jinak vaší domácnosti hrozí sankce až ve výši 100 tisíc korun.

Už jen deset měsíců tak mají bytové domy a kancelářské budovy na to, aby své ústřední topení vybavily měřiči tepla. Na konci letošního prosince totiž končí dvouletá lhůta, kterou majitelům bytových domů, administrativních budov a bytů stanovil zákon o hospodaření energií.

Smyslem instalace takzvaných poměrových indikátorů má být podle ministerstva průmyslu a obchodu nejen úspora tepelné energie, ale také spravedlivé rozpočítání nákladů za spotřebované teplo.

Česko dostalo výjimku

Nová povinnost vychází z evropské legislativy. Ta všem členským zemím nařizuje instalaci měřidel podobných elektroměrům a plynoměrům, které přesně zobrazují spotřebu tepla.

Vzhledem k tomu, že by instalace takovýchto chytrých "měřáků" znamenala pro Česko výrazný zásah do stávajících rozvodů, získalo výjimku a může v bytech nebo třeba kancelářích instalovat levnější alternativu.

„Pokud totiž členský stát prokáže, že tato povinnost je technicky nemožná a finančně neúnosná, může zvolit cestu s výrazně menšími náklady pro domácnosti, tedy vybavit radiátory indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění,“ vysvětluje mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Miroslav Kynčl.

Nová povinnost se týká nejen bytových domů s ústředním topením, ale také ostatních vytápěných objektů, jako jsou školy, úřady, kancelářské budovy, nemocnice nebo obchodní centra.

Normou se naopak nemusí řídit rodinné domy a stavby pro rodinnou rekreaci, tedy chaty a chalupy.

Indikátory má už většina domácností

Náklady na pořízení a instalaci poměrového indikátoru se podle ministerstva průmyslu a obchodu pro typový byt 3+1 s pěti radiátory pohybují okolo tří tisíc korun.

Kolik domácností, institucí a firem bude muset ještě takovouto investici učinit, ale resort ani odborníci přesně nevědí.

„Uvedená právní norma se týká asi 2,3 milionu domácností z celkových 4,1 milionu. Podle našich informací má tyto indikátory již většina z nich,“ říká mluvčí Teplárenského sdružení Kaufmann s tím, že povinnost se vztahuje i na úřady, školy, kanceláře, obchodní centra, kasárna nebo sportoviště. Za ně ale sdružení ani ministerstvo statistiky nemá.

Úspora až pětinová

A kolik tepla lze osazením "měřáků" uspořit? Podle teplárenského sdružení někdy až pětinu oproti původní spotřebě.

„Záleží samozřejmě na tom, jak s teplem domácnosti dosud hospodařily a v jakém celkovém stavu je dům a jeho izolace. Obecně se uvádí, že zavedením měřičů lze dosáhnout úspor od pěti procent u zateplených domů až po dvacet procent u nezateplených domů,“  říká mluvčí Teplárenského sdružení Pavel Kaufmann.

Ne všichni ale vidí v novém nařízení jednoznačné pozitivum. Kritici tvrdí, že nikdo přesně nedokáže vyhodnotit skutečný přínos měřičů.

Sankce

Splnění povinnosti mít na ústředním topení "měřák" bude od začátku roku 2015 prověřovat Státní energetická inspekce. Těm stavebníkům, vlastníkům budov nebo družstvům, která nezajistí instalaci indikátorů, bude udělovat pokuty.

„V případě nenainstalování indikátorů se dopouští přestupku, za který lze uložit pokutu až ve výši 100 tisíc korun fyzické osobě a ve výši 200 tisíc korun právnické osobě,“ uzavírá mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Miroslav Kynčl.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy