Německu se nedaří najít práci pro uprchlíky. Největší firmy zatím selhávají

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
4. 7. 2016 12:11
Firmy, které mají miliony zaměstnanců, zatím zaměstnaly jen 54 uprchlíků. Německo tak celkem rychle vystřízlivělo z původních pozitivních očekávání, píše německý deník FAZ. Odborníci vidí minimálně dvě základní překážky, které uprchlíkům brání v tom, aby se výrazně více prosadili na pracovním trhu: nedostačující nebo žádné znalosti německého jazyka a chybějící kvalifikace.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Frankfurt – Největší německé firmy zatím selhávají v pomoci s integrací uprchlíků na pracovním trhu. Ukazuje to šetření deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Ten se ptal třiceti největších firem z německého akciového indexu DAX, kolik už zaměstnaly lidí z více jak milionu uprchlíků, kteří do Německa v posledních měsících přišli.

Výsledek je hodně špatný. Celkově firmy, jejichž roční obrat přesahuje 1,1 bilionu eur a které zaměstnávají kolem 3,5 milionu lidí, nabraly do začátku června 54 uprchlíků. A z toho ještě celá padesátka lidí připadá na samotnou Deutsche Post, po dvou uprchlících pak našlo uplatnění v softwarové firmě SAP a u výrobce léků Merck.

Tato čísla podle FAZ ukazují, jak těžké je zaměstnat významný počet uprchlíků. A to i přes to, že volných míst je v německém hospodářství nyní mnoho – v červnu 665 tisíc.

Deník připomíná, že během minulého podzimu, kdy do Německa přišla první větší uprchlická vlna, se "rozdmýchávala" pozitivní očekávání. Například šéf společnosti Daimler Dieter Zetsche prohlásil, že každý uprchlík sice není brilantní inženýr, technik nebo podnikatel, ale že lidé, kteří za sebou kompletně nechali svůj dosavadní život, budou velmi motivovaní. "Přesně takové lidi v Mercedesu a celé zemi hledáme," připomíná FAZ Zetscheho slova, která pronesl před zahájením frankfurtského autosalonu.

Výrobce aut ze Stuttgartu ale v činech na slova svého šéfa nenavázal, dosud totiž nezaměstnal jediného uprchlíka. A v ironickém tónu FAZ pokračuje, i když zmiňuje slova ministryně práce Andrey Nahlesové. Ta podle deníku ubrala ze svého nadšení, když nejprve mluvila o pracovních silách zítřka, ale v poslední době už mluví spíše o pozítří.

Odborníci z německých pracovních úřadů vidí minimálně dvě základní překážky, které uprchlíkům brání v tom, aby se výrazně více prosadili na pracovním trhu: nedostačující nebo žádné znalosti německého jazyka a chybějící kvalifikace. Podle posledních statistik se na německých úřadech práce hlásí o práci 131 tisíc uprchlíků, dvě třetiny z nich ale nemají žádné formální vzdělání. Většina z nich tak může dělat maximálně pomocné práce.

Situace se přitom nemůže zlepšit příliš rychle, i když 60 procent uprchlíků, kteří se ucházejí o práci, jsou mladší 35 let. Německý úřad práce (Arbeitsagentur) počítá s tím, že to bude trvat minimálně pět let, než se tito mladí muži naučí německy a dostane se jim potřebného vzdělání, aby si potom mohli najít lepší místo.

Úspěšnější než v přímém zaměstnávání uprchlíků jsou největší německé firmy alespoň v tom, jak jim umožňují získat potřebnou praxi a právě zmíněné vzdělání na stážích. Takových míst třicítka německých obrů zatím vytvořila podle průzkumu FAZ 2700 a 500 z nich už firmy uprchlíky obsadily. Nejaktivnější je opět pošta s tisícovkou takových nabídek, mezi dalšími je i zmíněný Daimler, který takových míst vytvořil 300. Většina firem se také hlásí k podpoře nadací, které uprchlíkům s integrací v Německu pomáhají.

Čeští politici jen fňukají, Merkelová se chová zásadově a vedou ji křesťanské hodnoty, základní chyby neudělala, tvrdí Milan Horáček | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy