Německo bude mít v roce 2016 opět vyrovnaný rozpočet

ČTK ČTK
1. 7. 2015 12:37
"Nevytváříme nové dluhy, je to politika mezigenerační spravedlnosti," řekl o rozpočtu ministr financí Schäuble.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Berlín - Německo bude v příštím roce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, příjmy a výdaje budou 312 miliard eur (8,5 bilionu Kč). Oznámil to ministr financí Wolfgang Schäuble. Meziročně se objem rozpočtu zvýší o 3,4 procenta, podle Schäubleho to odpovídá očekávanému růstu nominálního HDP.

"Nevytváříme nové dluhy, je to politika mezigenerační spravedlnosti," řekl Schäuble o rozpočtu, jehož parametry dnes dopoledne schválila vláda. Zdůraznil, že rozpočet počítá s investicemi ve výši 30,4 miliardy eur (830 miliard Kč), které by měly podpořit německý hospodářský růst.

Německo sice nebude v příštím roce vytvářet nové dluhy, jeho celkový státní dluh, který činí zhruba 1,3 bilionu eur (35,4 bilionu Kč), se ale nesníží. Měla by ale klesnout relativní váha dluhu k HDP. "Usilujeme o to, aby už v roce 2016 byla výše dluhu pod úrovní 70 procent HDP. Do deseti let chceme míru zadlužení snížit pod 60 procent HDP," řekl Schäuble.

Kabinet dnes schválil i rozpočtové rámce na roky 2017 až 2019. Počítají se zachováním vyrovnaného rozpočtu, jeho objem by měl růst průměrně o 2,2 procenta ročně až na 333,1 miliardy eur (9,1 bilionu Kč). Zvyšování výdajů je podle Schäubleho pod úrovní očekávaného hospodářského růstu.

Německo loni poprvé od roku 1969 hospodařilo s vyrovnaným rozpočtem. Takzvané "černé nuly" dosáhlo o rok dříve, než ministerstvo financí plánovalo.

Německá ekonomika je největší v Evropě a představuje hlavní motor hospodářského oživení v eurozóně. Její stabilita je důležitá i pro další země, na Německu mimo jiné závisí i velká část českých podniků.

 

Právě se děje

před 34 minutami

V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Další zprávy