Německo bude mít v roce 2016 opět vyrovnaný rozpočet

ČTK ČTK
1. 7. 2015 12:37
"Nevytváříme nové dluhy, je to politika mezigenerační spravedlnosti," řekl o rozpočtu ministr financí Schäuble.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Berlín - Německo bude v příštím roce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, příjmy a výdaje budou 312 miliard eur (8,5 bilionu Kč). Oznámil to ministr financí Wolfgang Schäuble. Meziročně se objem rozpočtu zvýší o 3,4 procenta, podle Schäubleho to odpovídá očekávanému růstu nominálního HDP.

"Nevytváříme nové dluhy, je to politika mezigenerační spravedlnosti," řekl Schäuble o rozpočtu, jehož parametry dnes dopoledne schválila vláda. Zdůraznil, že rozpočet počítá s investicemi ve výši 30,4 miliardy eur (830 miliard Kč), které by měly podpořit německý hospodářský růst.

Německo sice nebude v příštím roce vytvářet nové dluhy, jeho celkový státní dluh, který činí zhruba 1,3 bilionu eur (35,4 bilionu Kč), se ale nesníží. Měla by ale klesnout relativní váha dluhu k HDP. "Usilujeme o to, aby už v roce 2016 byla výše dluhu pod úrovní 70 procent HDP. Do deseti let chceme míru zadlužení snížit pod 60 procent HDP," řekl Schäuble.

Kabinet dnes schválil i rozpočtové rámce na roky 2017 až 2019. Počítají se zachováním vyrovnaného rozpočtu, jeho objem by měl růst průměrně o 2,2 procenta ročně až na 333,1 miliardy eur (9,1 bilionu Kč). Zvyšování výdajů je podle Schäubleho pod úrovní očekávaného hospodářského růstu.

Německo loni poprvé od roku 1969 hospodařilo s vyrovnaným rozpočtem. Takzvané "černé nuly" dosáhlo o rok dříve, než ministerstvo financí plánovalo.

Německá ekonomika je největší v Evropě a představuje hlavní motor hospodářského oživení v eurozóně. Její stabilita je důležitá i pro další země, na Německu mimo jiné závisí i velká část českých podniků.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šahový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy