Vláda zpřísnila pravidla pro taxislužby, knihy jízd z návrhu ale vypadly

ČTK ČTK
19. 12. 2016 13:13
Novela zákona o silniční dopravě zavádí přísnější postihy za provozování nelegální taxislužby. Novela zákona o silniční dopravě ale proti původnímu návrhu nezavádí povinnost zprostředkovatele, takzvaných dispečinků, nebo mobilních aplikací vést kompletní knihu jízd a zajistit, aby nabízení šoféři měli oprávnění řidiče taxislužby.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Přísnější postihy za provozování nelegální taxislužby zavádí novela zákona, kterou dnes schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Novela zákona o silniční dopravě ale proti původnímu návrhu nezavádí povinnost zprostředkovatele, tzv. dispečinků, nebo mobilních aplikací vést kompletní knihu jízd a zajistit, aby nabízení šoféři měli oprávnění řidiče taxislužby.

O způsobilost šoféra taxislužby může podle návrhu řidič přijít hned po prvním závažném přestupku, jako je například předražování jízdného, nebo nepoužití taxametru. Současný zákon umožňuje zbavit řidiče oprávnění až po opakovaném přestupku. Zároveň návrh požaduje zefektivnění kontrol taxislužeb. V návrhu je například uvedeno, že se kontrola může uskutečnit v cizím jazyce a je možné z ní pořizovat audio i videozáznam bez vědomí kontrolovaného řidiče.

Kromě taxislužby se novela týká veřejné linkové dopravy například ohledně ochrany linek provozovaných v rámci veřejné služby proti komerčním linkám. Umožní například nevydat licenci dopravci komerční linky, který by chtěl provozovat komerční dopravu v trase a čase objednaného veřejného spojení, a tím snižoval tržby dopravy spoje objednaného v závazku veřejné dopravy.

 

Právě se děje

Další zprávy