Několik obchodů porušilo prodejem 28. října zákon, opět mezi nimi byla Alza

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 10. 2018 18:53
Alza dostala již v minulosti za porušení zákona o prodeji ve státní svátky pokuty v řádech stovek tisíc korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Několik velkých obchodů bylo 28. října i přes zákaz prodeje o svátcích otevřeno. Oznámil to mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Jiří Fröhlich. Podle informací zákaz opět porušil i e-shop Alza.cz, který kvůli tomu dostal v minulosti již pokuty v řádu stovek tisíc korun.

Alza.cz se opakovaně hájí tím, že v době státních svátků má otevřeno jen za účelem výdeje zboží a kupní smlouvy zákazníci neuzavírají na místě, ale distančně, přes internet.

V neděli 28. října ČOI provedla 100 kontrol dodržování zákazu prodeje a zjistila tři případy porušení předpisů. Počet hříšníků je nižší než před rokem, kdy jich bylo při 89 kontrolách pět, ale vyšší než třeba letos 28. září, kdy na 166 kontrol připadlo jen jedno porušení zákazu.

Mezi třemi obchody, které zákaz porušily letos 28. října, byly podle ČOI dvě prodejny smíšeného zboží v Semilech a Vyšším Brodě a provozovna internetového prodejce v Plzni. Podle informací ČTK patří zmíněná plzeňská provozovna Alza.cz.

Právě za otevření pobočky v Plzni dostala Alza.cz jednu z předchozích pokut. Naposledy dostala Alza.cz pokutu 200 000 korun za otevření svých obchodů letos 8. května. Podle e-shopu ale provozovny o svátcích slouží jen k výdejům zboží či reklamacím.

Zákaz prodeje o státních svátcích byl zaveden 28. října 2016. Zákaz platí o sedmi svátcích pro obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních. Zastánci zákazu, především odbory, argumentují tím, že opatření umožňuje zaměstnancům strávit svátky v rodinném kruhu.

Odpůrci, jako třeba Alza.cz a další obchody, pokládají zákon o omezení prodejní doby za diskriminační. Znamená podle nich propad tržeb obchodníků, ale i výnosů z daní pro stát.

 

Právě se děje

Další zprávy