ČOI trestala e-shopy, nejvyšší pokutu dostal Mincovní obchod

eko čtk eko, čtk
17. 8. 2018 10:32
Jen od dubna do června stačili inspektoři e-shopům rozdat pokuty za 2,3 miliony korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - České obchodní inspekce (ČOI) provedla za letošní první pololetí 530 kontrol českých e-shopů. Na pochybení přišla ve více než 450 z nich - mimo jiné i proto, že kontroly často vybírá na základě stížností nebo předchozích zjištění.

Nejvyšší pokutu zatím letos obdržel e-shop www.mincovni-obchod.cz. Inspektoři našli více pochybení - kromě jiného za opakované zasílání nevyžádaných zásilek v rámci takzvaného sběratelského servisu. Celková výše pokuty tak dosáhla téměř půl milionu korun. 

Nejvyšší pokuty, které nabyly právní moci v 1. pololetí 2018

E-shop/provozovatel Výše pokuty Důvod sankce
Mincovni-obchod.cz 400 000 Kč více porušení, např. opakované zasílání nevyžádaných zásilek v rámci tzv. "sběratelského servisu"
Alza.cz 200 000 Kč nedodržení zákazu prodeje o státních svátcích v provozovně větší než 200 m2
Deal Extreme Czech 100 000 Kč nekalé obchodní praktiky, blokování přístupu ČOI, nespolupráce při kontrole
RajPradla.cz  60 000 Kč nedodržení deklarovaného termínu doručení objednávky spotřebitele, klamavé informace o dodání zboží
SlevyJakoKrava.cz a KralovskaNabidka.cz  53 000 Kč nekalé obchodní praktiky a neinformování spotřebitele řádně o možnosti reklamace

Jen od dubna do června uložili inspektoři 309 pokut v hodnotě 2,3 milionu korun. Z 260 kontrol ve druhém čtvrtletí zjistila inspekce porušení předpisů v 84 procentech případů. Ve 175 případech obchodníci použili klamavé nebo nekalé obchodní praktiky.

"V porovnání se stejným obdobím minulého roku se situace nezměnila. Výsledky kontrol ukazují, že provozovatelé e-shopů neuvádějí základní údaje, jako je například kontakt na provozovatele. Dále opomíjí uvádět informaci o subjektech mimosoudního řešení spotřebitelských sporů nebo používají klamavé obchodní praktiky," uvedl ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Nejvyšší pokutu za druhé čtvrtletí - 200 000 korun - dostala Alza.cz za nedodržení zákazu prodeje o státních svátcích. Sankce ve výši 100 000 korun ČOI uložila firmě Deal Extreme Czech, která je provozovatelem několika webových portálů jako ttop.cz, esko.cz či detektivni-kancl.cz.

"Například jedna pokuta ve výši 50 000 Kč byla uložena za nekalé obchodní praktiky. Stejné společnosti, provozující mj. stránky ttop.cz, byla uložena další pokuta, kdy jmenovaný provozovatel blokoval inspektorům ČOI přístup na tento web a za nespolupráci při kontrole mu byla pravomocně uložena pokuta opět ve výši 50 000 Kč," dodal mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

On-line prodejci ve 175 případech použili klamavé nebo nekalé obchodní praktiky. Ve 138 případech prodávající neinformoval spotřebitele prostřednictvím svých internetových stránek o možnosti mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. A v dalších 115 případech prodávající neinformoval spotřebitele o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění reklamace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy