ČOI trestala e-shopy, nejvyšší pokutu dostal Mincovní obchod

eko čtk eko, čtk
17. 8. 2018 10:32
Jen od dubna do června stačili inspektoři e-shopům rozdat pokuty za 2,3 miliony korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - České obchodní inspekce (ČOI) provedla za letošní první pololetí 530 kontrol českých e-shopů. Na pochybení přišla ve více než 450 z nich - mimo jiné i proto, že kontroly často vybírá na základě stížností nebo předchozích zjištění.

Nejvyšší pokutu zatím letos obdržel e-shop www.mincovni-obchod.cz. Inspektoři našli více pochybení - kromě jiného za opakované zasílání nevyžádaných zásilek v rámci takzvaného sběratelského servisu. Celková výše pokuty tak dosáhla téměř půl milionu korun. 

Nejvyšší pokuty, které nabyly právní moci v 1. pololetí 2018

E-shop/provozovatel Výše pokuty Důvod sankce
Mincovni-obchod.cz 400 000 Kč více porušení, např. opakované zasílání nevyžádaných zásilek v rámci tzv. "sběratelského servisu"
Alza.cz 200 000 Kč nedodržení zákazu prodeje o státních svátcích v provozovně větší než 200 m2
Deal Extreme Czech 100 000 Kč nekalé obchodní praktiky, blokování přístupu ČOI, nespolupráce při kontrole
RajPradla.cz  60 000 Kč nedodržení deklarovaného termínu doručení objednávky spotřebitele, klamavé informace o dodání zboží
SlevyJakoKrava.cz a KralovskaNabidka.cz  53 000 Kč nekalé obchodní praktiky a neinformování spotřebitele řádně o možnosti reklamace

Jen od dubna do června uložili inspektoři 309 pokut v hodnotě 2,3 milionu korun. Z 260 kontrol ve druhém čtvrtletí zjistila inspekce porušení předpisů v 84 procentech případů. Ve 175 případech obchodníci použili klamavé nebo nekalé obchodní praktiky.

"V porovnání se stejným obdobím minulého roku se situace nezměnila. Výsledky kontrol ukazují, že provozovatelé e-shopů neuvádějí základní údaje, jako je například kontakt na provozovatele. Dále opomíjí uvádět informaci o subjektech mimosoudního řešení spotřebitelských sporů nebo používají klamavé obchodní praktiky," uvedl ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Nejvyšší pokutu za druhé čtvrtletí - 200 000 korun - dostala Alza.cz za nedodržení zákazu prodeje o státních svátcích. Sankce ve výši 100 000 korun ČOI uložila firmě Deal Extreme Czech, která je provozovatelem několika webových portálů jako ttop.cz, esko.cz či detektivni-kancl.cz.

"Například jedna pokuta ve výši 50 000 Kč byla uložena za nekalé obchodní praktiky. Stejné společnosti, provozující mj. stránky ttop.cz, byla uložena další pokuta, kdy jmenovaný provozovatel blokoval inspektorům ČOI přístup na tento web a za nespolupráci při kontrole mu byla pravomocně uložena pokuta opět ve výši 50 000 Kč," dodal mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

On-line prodejci ve 175 případech použili klamavé nebo nekalé obchodní praktiky. Ve 138 případech prodávající neinformoval spotřebitele prostřednictvím svých internetových stránek o možnosti mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. A v dalších 115 případech prodávající neinformoval spotřebitele o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění reklamace.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy